İmamoğlu'na soruşturma Tunç Soyer'e sansür
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.11.2020 15:17

İmamoğlu'na soruşturma Tunç Soyer'e sansür

İçişleri Bakanlığı'ndan gönderilen genelge ile İzmir'de belediye başkanlarına depremle ilgili 'konuşma yasağı' geldi.

İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü gönderdiği bir yazı ile İzmir'de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin belediye başkanlarının, muhtarların ve diğer kamu görevlilerinin basın yayın organlarına konuşmaması istendi.

Gönderilen yazıda şu ifadelerin yer aldığı görüldü: 

"Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anında verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşımlara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyona neden olduğunu, afetin yönetimini güçleştirdiğini, bu sebepler afet bölgesinde kriz iletişiminin daha sağlıklı yürütebilmesi açısından açıklamaların valiliklerimiz tarafından yapılmasını, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın yayın organlarına açıklama yapılmaması hususunu bildirmiştir."

dilekce.jpg

İzmir İl Başkanı Deniz Yücel tepki gösterdi

Söz konusu yazıyı paylaşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz" dedi.

Yücel paylaşımlarında şu ifadeleri kullandı:

"Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama!Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini,İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu.

Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.

Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!"