MİT'ten FETÖ'ye bir darbe daha! İşte getirilen isimler
MİT'ten terör örgütü FETÖ'ye Kosova'dan sonra bir operasyon daha.

 MİT'ten FETÖ'ye bir darbe daha!

FETÖ'nün Gabon yapılanması içinde yer aldığı iddia edilen Osman Özpınar, İbrahim Akbaş ve Adnan Demirönal, MİT'in operasyonuyla yakalandı.

Gabon'un başkenti Librevil'den özel uçakla getirildikleri Türkiye'de adli makamlara teslim edilen kişilerin sorgusu sürdüğü ifade edildi.

FETÖ/PDY mensuplarının üzerinde örgütsel dokümanlar, 20 bin 800 ABD  doları, 12 milyon Orta Afrika frangı (yaklaşık 91 bin 711 TL) ve muhtelif  elektronik haberleşme cihazları bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Özpınar hakkında Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği   ve Seydişehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma"  suçundan arama ve yakalama kayıtları bulunuyor.

Gabon'un başkenti Librevil'deki "Uluslararası Türk Gabon Okulu" müdürü  olarak görev yapan Özpınar, mayıs 2017 itibarıyla Kenya çapında faaliyet gösteren  "Işık Akademileri" (Light Academy) adlı örgüt yapılarının eğitim koordinatörü ve  genel direktörü pozisyonundaydı.

Özpınar'ın FETÖ/PDY'nin Bylock haberleşme uygulamasını kullandığı da  tespit edilmişti.

Yakalanan elebaşlardan Demirönal hakkında da Ankara 5. Sulh Ceza  Hakimliği mahkemesinin "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçlamasıyla aldığı  tutuklama ve yakalama kaydı bulunuyor.

Demirönal, FETÖ/PDY'nin Gabon yapılanmasına ait Işık Okulları'nda  (eski adı Ecole Privée International Turco-Gabon) müdür olarak görev yapıyordu.

Akbaş hakkında ise Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği ile Osmaniye 2. Sulh  Ceza Hakimliği tarafından "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçundan arama ve  yakalama kaydı var.

Bylock kullanıcısı Akbaş, Gabon’da "Işık Okulları'nın genel  müdürlüğü"nü yaparken, örgütün Avrupa’dan Afrika'ya yaptığı para transferi  faaliyetini yönetiyordu.

Gabon'daki üst düzey isimlerin 23 Mart'ta Gabon güvenlik güçleri  tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

MİT, FETÖ'yle mücadele çerçevesinde örgütün yurt dışı yapılanmasını  çökertmek amacıyla onlarca ülkede operasyon düzenleyerek çok sayıda elebaşını  Türkiye'ye getirmiş ve adli makamlara teslim etmişti.