Kartal'da yaşamını yitirenlerin sayısı 17'ye yükseldi

Kartal’da çöken binanın enkaz çalışmaları sırasında gece 05.30 saatlerinde 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bu kapsamda çökmede hayatını kaybeden sayısı 16’dan 17’ye yükseldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Kartal'da yaşamını yitirenlerin sayısı 17'ye yükseldi

İstanbul Kartal’da çöken 8 katlı binanın enkazında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Enkazdan çıkarılan kişinin naaşı ambulansla morga kaldırıldı. Ekipler çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmaların devam ettiği noktada açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, arama kurtarma çalışmalarının yaklaşık 58 saattir sürdüğünü belirterek, "Son yaptığımız açıklamadan sonra 2 evladımızı daha kaybettik." dedi.

SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Bakan Soylu, "Verdiğimiz rakamlar 14 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 14 vatandaşımızın da yaralı olarak kurtarıldığı yönündeydi. O saatten sonra 2 vatandaşımız, evladımız daha Şevval Yıldız ve 1,5 yaşındaki Eylül Dervişoğlu enkazdan çıkarıldı." ifadelerini kullandı.

Yandaki binada yaşanan kaymaya ilişkin soru üzerine Soylu, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 20 dakika önce sismik bir hareket gözlendi ama binayı uzun zamandan beri takip ediyor ve izliyoruz. Biraz sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımız da gelecek valimiz, teknik arkadaşlarımız hep beraber binanın içine girdik. Daha önce yerleştirilen denge çubuklarında herhangi bir farklılık gözlenmedi. Şimdi çalışma tekrar başladı. Biraz daha, hem dengeli hem kısıtlı bir çalışma yapacağız. Bir farklılık şu ana kadar gözlenmiş değil. Onun için arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Enkazın tamamını kaldırabilmek için çabalar aynı gayrette sürdürülecek. Elbetteki bu çalışmalarda bütün kurumlar bir koordinasyonla çalışmaları yürütüyorlar. AFAD ve sayın valimiz bizzat koordinasyonun başında... Kızılay'dan İBB'ye kadar tüm STK'lar, tüm sağlık birimlerimiz burada, bir koordinasyon yapılıp çalışma tekrar başladı."

Çöken binanın yanındaki binada sismik hareket olduğunu yineleyen Soylu, "Daha önce de aynı sismik hareket gözlenmişti. O sismik hareket sürekli takip ediliyor. 40 saat önce bir sismik hareket gözlenmişti. Onun üzerine bir sismik hareket daha oldu. Aşağıya bir takım denge çubukları konuldu, onlara bakıldı. Takip devam ediyor, çalışmalar devam edecek." değerlendirmesini yaptı.

Soylu, 1. ve 2 katlara ulaşıldığını belirterek, "1. kattaki çalışmalar da iyi gidiyor. Şöyle bir zorluğu var çalışmaların. Alınmak istendiği zaman bazı tablaları alabiliyoruz ama bazı tablalar, inşaatın kalitesinden dolayı yukarı çekilmek istendiğinde dağılarak kendini aşağıya bırakıyor.Tek bir zorluk o ama onu da arkadaşlarımız büyük bir gayretle aşmaya çalışıyor. " diye konuştu.

HASTALARIN DURUMUNA İLİŞKİN BİLGİ PAYLAŞTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yaralıların sağlık durumlarına ilişkin bilgiler paylaştı:

Adem Alemdar 42 yaşında ciddi bir sorunu yok.

Leyla Yaman yoğun bakımda genel durumu şu an itibariyle iyi.

Mert Aydın 19 yaşındaki hastamız-yoğun bakımda takip ediliyor. Kendisini ziyaret ettim genel. durumu şimdilik yakın takip gerektiriyor.

Havva Tekgöz 6 yaşında acil yoğun bakımda tedavisi devam ediyor. Durumu orta ve kötü arası olarak tarif edildi.

Hatice Aliefendioğlu 81 yaşında genel durumu orta ile kötü arasında.

Tayyip Mahmut Alemdar Genel durumu şu an için iyi.

Gürel Yılmaz 57 yaşında ciddi bir sorunu yok.

Hüsiye Yaman 59 yaşında genel durmu iyi.

Ali Efendioğlu 81 yaşında. Genel durumu orta ile kötü arasında. Solunum cihazına bağlı.

Bahriye Aytar acil yoğun bakımında.

Nazan Tekgöz, Havva'nın annesi, genel durumu iyi.

Adile Oral 77 yaşında genel durumu iyi.

Güler Yılmaz, 57 yaşında ciddi bir sorunu yok.