İstanbul'a Kar Yağacak Mı? Bu İllerde Yaşayanlar Dikkat! Meteoroloji Uzmanı Tarih Verdi!

İstanbul'a Kar Yağacak Mı? Bu İllerde Yaşayanlar Dikkat! Meteoroloji Uzmanı Tarih Verdi!
Geçtiğimiz hafta bahar havası hakimdi ancak bu hafta iç kesimlerde 2 ila 4 derece hava sıcaklığında düşüş bekleniyor. Meteoroloji, Ardahan, Kars, Erzurum ve Hakkari'de kar yağışı öngörüyor. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da sıcaklıkların düşüşü için tarih verdi. Peki, megakente kar yağacak mı?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 4 Mart'a ilişkin hava durumu raporunu yayımladı. Mart ayının ilk haftasının ilk gününde hava sıcaklıklarının nasıl seyredeceği merak ediliyor. Hava sıcaklıklarının iç kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

meteo9.png

Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Balıkesir'in doğusu, Bursa, Çanakkale Osmaniye, Hatay, Ankara, Çankırı, Karaman, Sinop, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Ardahan, Kars, Erzurum ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

meteok.png

Sabah ve gece saatlerinde Marmara ve Ege ile doğu kesimlerde yer yer pus ve sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

karhava11.png

İstanbul'a Kar Yağacak Mı?

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, tarih vererek Ege, Marmara ve Akdeniz için kuvvetli yağmur uyarısında bulunurken, Anadolu'da da yoğun kar yağışı görüleceğini açıkladı. Şen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, "Yarın sabah Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, öğlen Denizli, Antalya, İsparta, öğleden sonra Bursa, Sakarya, Düzce, İstanbul, Eskişehir, Afyon, akşam Ankara, Antalya, gece Antalya'nın doğusu Mersin, Adana'da başlayacak gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat" uyarısında bulundu.

karyagisi1.png

Şen Şunları Kaydetti:

"Hafta sonu cuuma-cumartesi Kuzey ve Doğu bölgelerde sıcaklık 6-7 derece düşecek. Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'da kar yağışı yoğun olabilir. Bu bölgelerde 50 cm yeni kar birikir İstanbul'da sıcaklık hafta sonu 10 derecenin altına düşer, 2 günden sonra tekrar yükselir. Kar yok"