HDP'li Gergerlioğlu'nun işkence önergesi 'kaba ve yaralayıcı' olma gerekçesiyle reddedildi

HDP'li Gergerlioğlu'nun işkence önergesi 'kaba ve yaralayıcı' olma gerekçesiyle reddedildi
HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu'nun MİT tarafından bir kişiye işkence edildiği ve bu iddiaların araştırılması için Meclis Başkanlığı'na verdiği önerge iade edildi. İade gerekçesi olarak ise önergede yer alan işkence iddialarının 'kaba ve yaralayıcı'

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun MİT tarafından bir kişiye işkence edildiği ve bu iddiaların araştırılması için Meclis Başkanlığı'na verdiği önerge iade edildi. İade gerekçesi ise önergede yer alan işkence iddialarının 'kaba ve yaralayıcı' olması.

Gergerlioğlu, 'FETÖ' üyesi olduğu gerekçesiyle başka bir ülkeden MİT tarafından tutuklanarak Türkiye'ye getirilen Zabıt adlı kişinin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Söz konusu kişi, tutuklandığında işkence gördüğünü, darp edildiğini ve kendisine cinsel tacizde bulunulduğunu iddia etti. Zabıt adlı kişi Gergerlioğlu'na gönderdiği mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Dediklerini kabul etmediğim takdirde sağlık problemleri olan 75 yaşlarında annem ve babamla tehdit edilerek bir daha onları göremeyeceğim söylendi. Kendimi ihbar etmem istendi. Başka ülkeye götürüp bırakabileceklerini de söylediler. Kabul etmem halinde 7-8 bin TL maaşla istediğim şehirde kamu kurumunda işe yerleştirebileceklerini şahsım ve eşim hakkında açılan davalar varsa kapattıracaklarını ve şahsımı iddianameden çıkartacaklarını, bunlara muktedir olduklarını belirttiler."

Gergerlioğlu, bu iddiaların yer aldığı mektubu da Meclis Başkanlığı'na sundu. "İşkence zaman aşımı olmayan insanlığa karşı suç kapsamındadır" diyen Gergerlioğlu, bir ay önce söz konusu iddiaların araştırılması için TBMM Başkanlığı'na Meclis Araştırma önergesi verdi. Önerge Meclis Başkanlığı'na gönderildikten bir ay sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Araştırma önergesinin iade gerekçesi olarak ise önergede yer alan işkence ifadelerinin 'kaba ve yaralayıcı' olarak gösterildi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Gergerlioğlu'nun bir önceki soru önergesini de iade etmişti. Bankaların KHK'lılara neden kredi yapılandırması yapmadığıyla ilgili verilen soru önergesinde yer alan 'Düşman hukuku' kelimelerinin çıkartılmasını isteyen Şentop, bu kelimelerin önergeden çıkartılması halinde önergenin işleme alınacağını söylemişti.

Etiketler :