halktv.com.tr kamuoyuna duyurdu: Çocuklar ‘tabuttan’ kurtuldu

halktv.com.tr kamuoyuna duyurdu: Çocuklar ‘tabuttan’ kurtuldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın anne ve babası için okul yaptıran Kuzu İnşaat’ın Bitlis’in Ahlat ilçesinde 2000 yılında yaptığı Yunus Ensari okulunun çürük olduğunu, konuya ilişkin açılan soruşturmanın nasıl kapatıldığı halktv.com.tr kamuoyuna duyurdu. Haberimizin ardından Bitlis Valiliği okulun boşaltılmasına karar verdi.

Bitlis Valiliği’nin kararında, “İlçemiz Yunus Ensari İlkokulu ile ilgili Bitlis Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu teknik rapor doğrultusunda ilgili okulumuzun deprem tahkiklerinin bakanlığımız tarafından bir üniversiteye yaptırılana kadar okulun tedbiren boşaltılmasına karar verilmiştir.”

Çocukların ve velilerin sesini duyurduğumuz haberimiz şöyleydi:

İlk rapor da okul çürük çıktı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Yunus Ensari İlköğretim Okulu 2000 yılında Kuzu İnşaat tarafından yapıldı. Okulun proje danışmanlığını ise yine büyük ihalelerin tanındık firması Metroplan Müşavirlik üstlendi. Bu okul 2001 - 2002 eğitim ve öğretim yılında kullanılmaya başlandı. 23 Ekim 2011 tarihinde Bitlis’i de etkileyen Van depremi meydana geldi. Okul ağır hasar aldı. Depremin ardından okul idaresi ve Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ile okulun çeşitli yerlerinden karot örnekleri alındı. Karot sonucu skandalı gözler önüne serdi. İlk raporun ortalama karot değeri 9.70 çıktı. Bu veri okulun çürük olduğunun göstergesiydi. Bunun üzerine okulda eğitim ve öğrenime ara verildi. Öğrenciler başka okula yerleştirildi.

MEB soruşturma izni vermedi

10 yıl önce yapılan bir okulun çürük çıkması üzerine bazı veliler Ahlat Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulundu. Sorumluların tespit edilerek cezalandırılmaları istendi. “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açıldı. Savcılık dönemin Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Konut Başkanı Mustafa Murat, dönemim İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, Ahlat İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeynel Kılıç, yine dönemin okul müdürü Fethullal Bilgeç’in kamu görevlisi olması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan soruşturma izni istendi. Ancak Bakanlık soruşturma izni vermedi. Bakanlığın izin vermemesi üzerine Savcılık kamu görevlisi olmayan şüphelileri de dahil ederek dosyayı kapattı. Dosya 2012’de işlemden kaldırıldı.

Okulu yıkmak yerine yeni rapor aldılar: O raporda da okul çürük çıktı

Birilerinin birilerini kollaması nedeniyle soruşturma dosyası kapatılırken okulun yıkılıp yenisinin yapılması gerekiyordu. Ancak okulun projesini yapan Metroplan firması okulu yıkmak yerine yeni bir karot incelemesi yapılmasını uygun gördü. Okulun bodrum, zemin ve 1. Katlarından alınan numunelerde karot incelemesi sonucu 10.84, ikinci ve üçüncü kat karot örnekleri ise 13,23 çıktı. Bu değerlerde okulun çürük olduğunu güçlendirilmeyle ayakta kalamayacağını ortaya koydu. Ancak firma binanın güçlendirme ile ayakta kalabileceğine kanaat getirdi ve okula güçlendirilme yapıldı. Öğrenciler yeniden bu okula yerleştirildi. Kahramanmaraş depreminin Bitlis’te de hissedilmesinin ardından öğrencilerde ve veliler yeniden tedirgin olmaya başladı. Okulun derhal kapatılmasını ve çocuklarının ölüme terk edilmemesini isteyen birçok veli Ahlat Kaymakamlığına başvurdu. Kahramanmaraş depremi gibi büyük bir felaketin ardından bu dosyanın yine kapatılıp kapatılmayacağı ise merak konusu.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :