Hakkari'de Dehşete Ceza Yağdı

Hakkari'de Dehşete Ceza Yağdı
Hakkâri'de arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki ailenin birbirine düştüğü, 4 kişinin öldüğü silahlı kavgaya ilişkin görülen 8 sanıklı davada karar çıktı. Mahkeme, tutuklu 4 sanığı 79'ar yıl 6'şar ay hapse çarptırdı.

Olay, 20 Temmuz 2022'de Hakkari'de gerçekleşti. Arazi anlaşmazlığı nedeniyle iki grup arasında çıkan silahlı kavgada serbest muhasebeci ve mali müşavir Mustafa Zanyar ile Cangir, Mehmet ve Süleyman Macu hayatını kaybetti. Kavgaya ilişkin gözaltına alınan 6 şüpheli, tutuklandı. 2 şüpheli ise firar etti.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında; 6'sı tutuklu 8 sanık hakkında 'tasarlayarak adam öldürme' suçundan iddianame düzenlendi.

fotograf.jpg

MAHKEMEDE KARAR ÇIKTI

Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında sanıklar ve taraf avukatları hazır bulundu. Dava nedeniyle adliye binasında geniş güvenlik önlemleri alındı. Son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini ve tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Arafat Yıldız, Adnan Deniz, Barış Yıldız ve Mehmet Salih Sarı'yı "kasten adam öldürme" suçundan 4'er kez 18'er yıl, 1'er kez de 7 yıl 6’şar ay olmak üzere toplam 79'ar yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, tutuksuz yargılanan Erhan Y. ve Cüneyt Y.'nin ise aynı suçlardan beraatlerine hükmetti. Mahkeme, firari olan Fuat Y. ve Deniz Ç.'nin dosyalarının ayrılmasına ve haklarındaki yakalama kararlarının infazının beklenmesine karar verdi.

Kaynak:DHA