CHP, Ak Parti'yi zora sokacak adayını buldu

Yapılacak genel seçimde halkın umudu olarak çıkmak isteyen CHP’nin kadroları yavaş yavaş belli oluyor. Zengin bir vitrin oluşturmak isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi saygın  isimlerle görüşmelere...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP, Ak Parti'yi zora sokacak adayını buldu

Yapılacak genel seçimde halkın umudu olarak çıkmak isteyen CHP’nin kadroları yavaş yavaş belli oluyor. Zengin bir vitrin oluşturmak isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi saygın  isimlerle görüşmelere başladı. Bunlardan biri de Prof. Dr. İştar Gözaydın.   Yirmi beş yıldır din ve devlet ilişkileri, insan hakları, Diyanet İşleri Başkanlığı ve din özgürlüğü üzerine çalışan Gözaydın aynı zamanda idare hukukçusu. Özellikle devlet, din ve şeffaflık konuları üzerine çalışmaları olan Gözaydın ile İstanbul’da görüşme yapıldı. Görüşmede Gözaydın’ın CHP’de siyaset yapması teklifi yapıldı. İştar Gözaydın ise bu teklife olumlu yanıt verdi.

CHP, önümüzdeki günlerde ülkenin saygın isimleriyle görüşmelerini sürdürüp seçimlere güçlü bir vitrin ile girmek istiyor. Bu arada Prof. Dr. İştar Gözaydın’ın İstanbul’dan milletvekili adayı yapılması düşünülüyor.

Prof. Dr. İştar Gözaydın Kimdir?

İştar Gözaydın 1959 yılında İstanbul'da doğdu. 1977'de Üsküdar Amerikan Kız Lisesi'nden, 1981'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1982 yılında aynı fakültenin İdare Hukuku Anabilim Dalı'nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1986-1987 yıllarında Fullbright Bursu'yla ABD'de lisansütsü çalışmalarına devam etti. 1987'de New York Üniversitesi'nde tamamladığı "Employment Discrimination Against Persons with Acquired Immunity Deficiency Syndrome (AIDS): A Prediction of the Supreme Court's Response (AIDS Hastalarına Karşı Çalışma Alanındaki Ayrımcılık: Yüksek Mahkeme'nin Muhtemel Yaklaşımına İlişkin Bir Öngörü) başlıklı çalışması ile yüksek lisans (MCJ: Master of Comperative Jurisprudence); 1991'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladığı "Diyanet İşleri Başkanlığı" başlıklı çalışması ile doktora derecesini elde etti. 1997 yılında doçent, 2006 yılında profesör ünvanlarını alan Gözüaydın, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü öğretim üyelerindendir. Londra Üniversitesi Birckbeck Colege ve Londra Metropolitan Üniversitesi'nde de sürdürdüğü akademik çalışmaları dışında, Açık Radyo 94.9'da halen haftada bir yayınlanan "Mekanlar ve Çağlar içinde Ses" adlı klasik müzik programının yapımcılığını ve sunuculuğunu yapmaktadır.