AKP'li belediye ziyaret organizasyonu için 300 bin TL ödemiş

AKP'li Beykoz Belediyesi Şubat ayında, “Beykoz sınırları içerisindeki engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarına yapılacak ziyaretlerin organizasyonu” için ihale düzenledi, kazanan şirkete 300 bin TL ödedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Nisan 2020 14:16
AKP'li belediye ziyaret organizasyonu için 300 bin TL ödemiş

İstanbul Beykoz Belediye Başkanlığı, 12 Şubat’ta “engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarına ziyaret düzenlenmesi organizasyonu” başlığıyla Kamu İhale Kanunu’nun tartışmalı pazarlık usulü yöntemiyle ihale düzenledi. 289 bin TL'lik teklifle ihaleye giren Boyut Ajans ile 27 Şubat tarihinde sözleşme imzalandı. İhalenin sonucu ise 19 Mart tarihinde açıklandı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, AKP'li Beykoz Belediyesi’nin “Dünya Engelliler Günü organizasyonu” ihalesini de yine “Boyut Ajans” kazandı. AKP'li belediye, 29 Kasım 2019 tarihinde “Dünya Engelliler Günü Organizasyon Hizmeti” başlığıyla bir ihale düzenledi. Yine pazarlık usulü yapılan ihalede, süresi bir gün olarak belirtilen işin yapımı ihalesini 279 bin 500 TL teklif veren Boyut Ajans'ın kazandığı açıklandı.

İhaleye tepki

Beykoz Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Cemal Sataloğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada “Beykoz Belediyesi yönetiminin İhale Kanunu’na aykırı uygulamaları sürekli görülüyor. Belediyenin kamu menfaatine aykırı uygulamaları var. İdarenin asli görevi kamu kaynaklarını korumaktır. Beykoz Belediyesi yönetiminin son uygulamaları ile bu görevini yerine getiremediği görülüyor. Engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarına ziyaret düzenlenmesi için dahi ihale düzenlenmesi bizi çok şaşırttı” diye konuştu.

725 film çekim ihalesi

CHP'li Meclis üyesi Sataloğlu, “14 Ocak tarihinde yapılan bir ihalede de 725 adet belgesel film çekimi yapılacağı yer almasına karşın idarenin belirleyeceği 50 adet belgesel filmin bir TV kanalında ve bir defa yayınlanacağı belirtilmiştir. ‘Bu halde geriye kalan gösterilmeyecek 675 film neden çekilmektedir? Gösterimi bile yapılmayacak olan bu 675 film için toplamda kaç TL ödenecektir’ diye Beykoz Belediye meclisinde soru önergesi vermiştim ancak cevap verilmedi ve hâlâ cevabını bekliyorum” dedi.