AKP, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararını 5 Ağustos'ta verecek

AKP, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararını 5 Ağustos'ta verecek
Erdoğan'ın 'hatalı' dediği İstanbul Sözleşmesi'nin iptali için AKP MYK toplantısından çıkacak karar bekleniyor.

İstanbul Sözleşmesi AKP MYK'da ele alınmış, bir kısım tepki verip iptalini isterken, bir kısım revize edilmeli yönünde görüş bildirmişti.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın aktardığına göre; Toplantıda bazı kurmaylar, sözleşme imzalanırken çekince konulmamasını eleştirdi. Yorum konulmasının ise yetersiz olacağı, sözleşmeden çekilinmesi gerektiği görüşü ağırlık kazandı.

İki farklı görüşün savunulduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, kurmayları arasında oylama yaptığı öğrenildi. Oylamadan sonra, kesin kararın 24 Temmuz’da Ayasofya’nın açılmasının ardından, 5 Ağustos’ta düzenlenecek MYK toplantısında verilmesi benimsendi.

Karşı çıkılan maddeyse şöyle:

- Madde 4/3: Taraflar bu sözleşme hükümlerinin, özellikle de mağdurların haklarını korumaya yönelik tedbirlerin, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, ulusal veya sosyal köken, bir ulusal azınlıkla bağlantılı olma, mülk, doğum, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği, sağlık durumu, engellilik, medeni hal, göçmen veya mülteci statüsü veya başka bir statü gibi, herhangi bir temele dayalı olarak ayrımcılık yapılmaksızın uygulanmasını temin edeceklerdir.

Etiketler :