44 Yıl Sonra CHP'ye Geçmişti, TCDD Pazar Yeri Kirasını 10 Kat Arttırdı

44 Yıl Sonra CHP'ye Geçmişti, TCDD Pazar Yeri Kirasını 10 Kat Arttırdı
44 yılın ardından CHP'ye geçen Amasya Belediyesi'ne Devlet Demiryolları hiç istemediği yerlere kira istemeye başladı. Pazar yerinin kirasını ise 10 kat arttırarak aylık 40 bin TL'den 408 bin TL'ye çıkardı.

31 Mart seçimlerinde AKP'nin kalelerinden biri daha CHP'ye geçmişti. 44 yılın ardından CHP'ye geçen Amasya Belediye'sine AKP ve MHP dönemlerinde yasal oranda zam yapan Devlet Demiryolları (TCDD), belediye CHP'ye geçince orantısız zamla pazar yerinin kirasını aylık 40 bin TL'den 408 bin TL'ye çıkardı.

Artı Gerçek’e konuşan Amasya Belediye Başkanı Turgay Sevindi, TCDD'nin kiranın aylık 408 bin TL olduğu yönünde yazı gönderdiğini ve TEFE-TÜFE üzerinden yasal kira artışını 70 bin TL olarak hesapladıklarını ve bu oranda kira ödediklerini belirtti.

Sevindi, "Bize kiranın eksik yatırıldığı, kapalı semt pazar yerinin arsa kirasının 408 bin TL olduğunu belirten ikinci bir yazı yazdı." diyerek yurttaşı mağdur etmemek için Şeyhcui Mahallesine pazar yeri yapma projesini hızlandıracağını belirtti.

TIP MÜZESİ VE SOSYAL TESİSTEN KİRA İSTENDİ

Yıllardır kira istenmeyen yerlere kira istendiğini belirten Sevindi, 2011'de AKP'li belediye tarafından Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait tarihi bimarhane (hastane) binası olup müzeye çevrilen Tıp Müzesi için aylık 150 bin TL, Pirler Parkı'ndaki sosyal tesis için aylık 50 bin TL kira istendiğini açıkladı.

Sevindi, "Daha önce Tıp Müzesi'nin olduğu taşınmaza hiç kira ödenmemiş ama biz belediye başkanı olduktan sonra böyle bir kira bedeli belirlendi" dedi.