Küresel Piyasalar ABD İstihdam Verisine Odaklandı: Gözler Beklenen Raporda Olacak

Küresel Piyasalar ABD İstihdam Verisine Odaklandı: Gözler Beklenen Raporda Olacak
Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına dair güçlenen fiyatlamalarla birlikte, yol haritasına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izliyor. Bugün, yatırımcılar ülkede açıklanacak istihdam raporu verilerini dikkatle takip ediyor.

KÜRESEL PİYASALARDA ABD İSTİHDAM VERİSİNİN BEKLENTİSİ

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin fiyatlamaların güçlenmesi, ancak yol haritasına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izleniyor. Bugün, yatırımcıların odak noktası ülkede açıklanacak istihdam raporu verileri.

ABD MERKEZ BANKASI (FED) VE DİĞER MERKEZ BANKALARI İZLENİYOR

Dünya genelindeki merkez bankaları, enflasyonla mücadele kapsamında izledikleri şahin politikalardan yavaş yavaş geri adım atmaya başlıyor. Kanada'nın ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) 5 yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimine gitti.

FED'İN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ VE İSTİHDAM VERİSİNİN ÖNEMİ

Fed'in faiz indirimine bu yıl başlayacağına kesin gözüyle bakılırken, yatırımcılar bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin bankanın gelecek dönem yol haritasına ilişkin fiyatlamaları etkilemesini bekliyor. Önceki gün ABD'de açıklanan veriler, işsizlik maaşı başvurularında artış ve tarım dışı iş gücü verimliliğinde beklentilerin altında bir artış gibi sinyaller verdi.

DÜNYA VE BÖLGESEL PİYASALARDA GELİŞMELER

ABD'de dış ticaret açığının artması ve teknoloji devi Nvidia'nın hisselerindeki değer kaybı gibi gelişmelerin yanı sıra, Avrupa borsalarında pozitif bir seyir hakim olurken, Avro Bölgesi'nde büyüme verileri ve Almanya'da sanayi üretimi takip ediliyor.

Asya piyasalarında ise Güney Kore hariç negatif bir seyir öne çıkarken, Çin'in dış ticaret fazlasının beklentileri aşması dikkat çekiyor. Japonya'da hane halkı harcamaları beklentilerin altında kaldı ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) üyelerinin açıklamaları takip ediliyor.

YURT İÇİ PİYASALARDA DURUM

Dün Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi satıcılı bir seyir izledi. Dolar/TL'de dalgalı bir seyir devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre yabancıların Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımları ve banka hesaplarında KKM'deki düşüş dikkat çekiyor. Bugün yurt içinde hazine nakit dengesi açıklanırken, yurt dışında ABD'de istihdam raporu ve Avro Bölgesi'nde büyüme verileri takip edilecek.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, nisan ayı sanayi üretimi

09.00 Almanya, nisan ayı dış ticaret dengesi

12.00 Avro Bölgesi, 1.çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH)

15.30 ABD, mayıs ayı tarım dışı istihdam

15.30 ABD, mayıs ayı işsizlik oranı

17.00 ABD, nisan ayı toptan eşya stokları

17.30 Türkiye, mayıs ayı hazine nakit dengesi

Kaynak:AA