Kripto Parası Olanlar Bayram Sonuna Dikkat! Beklenilen Hamle Geliyor

Kripto Parası Olanlar Bayram Sonuna Dikkat! Beklenilen Hamle Geliyor
Meclis, yerel seçim arası seçim sonrası kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri planlıyor. AKP, yasa teklifi hazırlığı yapıyor; lisans ve vergi uygulaması öngörülüyor. Avrupa'da vergi uygulamaları örnek alınıyor.

Meclis, 31 Mart yerel seçimleri için çalışmalarına ara verirken seçim sonrası gündeme gelmesi planlanan düzenlemelerle ilgili hazırlıklar sürüyor.

AKP Grup Başkanı Güler, kripto varlıklara ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından AKP TBMM Grup Başkanlığı olarak yasa teklifi hazırlıklarını başlattıklarını söyledi.

Güler, AKP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri ve bu alanda uzmanlığı olan milletvekilleri ile bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

2021/11/02/kripto-para-yatirim-001.jpg

BAYRAM SONRASI MECLİS'E SUNACAKLAR

Ramazan Bayramı sonrası çalışmaların tamamlanmasını hedeflediklerini bildiren Güler, ardından kripto varlıklara ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığına sunacaklarını açıkladı.

Üzerinde çalışılan düzenlemeyle, uluslararası uygulamalara benzer şekilde Türkiye'de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılmasının sağlanması hedefleniyor.

2021/11/02/kripto-para.jpg

SPK TARAFINDAN LİSANS VERİLMESİ PLANI

Kripto varlıkları geniş anlamda tanımlayacak düzenlemeyle, kripto varlık alım satım platformlarına Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisans verilmesi; finansal kuruluşlara benzer şekilde asgari faaliyet şartları zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

Kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin yasalaşması ve kripto varlık hizmet sağlayıcıların lisanslanmaya başlanmasıyla, Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) 15 No'lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirilerin bertaraf edilmesi ve Türkiye'nin "kısmi uyumlu" kategorisinden çıkması öngörülüyor.

2021/11/02/kripto.jpg

DÜNYADA NE KADAR VERGİ UYGULANIYOR?

Avrupa Parlamentosu önceki yıl vergi alınmasına yönelik kararı onaylamıştı.

Almanya'da 600 euro üzerinde değerler için kazanç vergisi uygulanıyor.

İsveç, kripto vergisi kapsamında yüzde 30'a varan oranda kesinti yapıyor.

2021/11/16/kripto-para-bitcoin.jpg

Etiketler :