Emekli Aylardır Bu Günü Bekliyordu... Erdoğan, Yapılacakları Resmen Açıkladı

Emekli Aylardır Bu Günü Bekliyordu... Erdoğan, Yapılacakları Resmen Açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapılan kabine toplantısının ardından emeklilerin maaş ve ikramiyeler için zam taleplerine yönelik dikkat çeken ifadeler kullandı.

Türkiye'de bir süredir görülen yüksek enflasyon oranları, emekli vatandaşların belini bükmüş durumda.

16 milyonun üzerinde emekli, ödedikleri primlerle doğru orantıda maaşlar almazken, en düşük emekli maaşı olan 10 bin lira ise alım gücü açısından 'sosyal yardım' statüsünde kabul edilecek kadar düşük bir tutara denk geliyor.

Emeklilere bu yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda ödenecek ikramiyeleri yalnızca 3 bin TL olarak belirleyen hükümet, beklentilerin altında kalan bu artışın ardından Mart ayında beklenen seyyanen zam için de tüm kapıları kapatmıştı.

paraaa.jpg31 Mart seçimleri için Türkiye'nin 81 ilini gezen AKP'li siyasetçiler, meydanlarda emeklilerin öfkesinden nasibini alırken, tepkilere karşın 'seçim yatırımı' olarak Erdoğan'ın emekli maaşları ya da ikramiyelerine dair bir ek zam açıklayacağı konuşuluyordu.

EMEKLİLERİN AYLARDIR BEKLEDİĞİ UMUT BOŞA ÇIKTI

Ancak bugün yapılan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Erdoğan, yine emeklileri pas geçti.

Zam açıklamasının aksine Erdoğan, AKP iktidarında emeklilerin artan ulusal refahtan payını aldığını belirtirken, emeklilere bekledikleri zammı yapmaları halinde kamu çalışanlarına para ödeyemeyeceklerini duyurdu.

aa-20240304-33886144-33886139-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan.jpgErdoğan tarafından yapılan açıklamada, emeklilerin zam taleplerine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

"Elbette yaşanan sıkıntıların farkındayız. Geçtiğimiz günlerde, emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin ne kadar boş konuştuğunu örnekleriyle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim ve sağlık harcamalarının tamamını buraya aktarsak ve kamu çalışanlarına maaş vermesek bile karşılayamıyoruz."