FED kararı sonrası Euro rekor kırdı! İşte son durum

FED kararı sonrası Euro rekor kırdı! İşte son durum
Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde dolar/TL dün yüzde 0,1 artışla 19,0440'tan kapanmasının ardından bugün bankalar arası piyasanın açılışında 19,0420 seviyesinde işlem görüyor.

İstanbul serbest piyasada dolar 19,0420 liradan, Euro 20,7680 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 19,0400 liradan alınan dolar 19,0420 liradan satılıyor. 20,7660 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 20,7680 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 19.0508 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 20.5388 lira olmuştu.

Piyasaların gözü Merkez Bankası'nın kararında

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantısı sonrası devam eden belirsizliklerle negatif bir seyir izlenirken, bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) para politikası kararlarına çevrildi.

Fed, ülkede 3 bankanın batması ve piyasalarda beklentilerin alt üst olduğu sürecin ardından dün para politikası kararlarını açıkladı.

Banka, politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,75-5 aralığına yükseltti.

Fed'den yapılan açıklamada, ABD bankacılık sisteminin "sağlam ve dayanıklı" olduğu belirtilerek, son gelişmelerin hanehalkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarıyla sonuçlanmasının ve ekonomik faaliyet, işe alma ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmasının muhtemel olduğu bildirildi.

Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, federal fon oranına ilişkin tahminlerinde bu yıl için değişikliğe gitmedi. Banka, federal fon oranına ilişkin tahminlerini bu yıl sonu için yüzde 5,1'de bırakırken, 2024 yılı için yüzde 4,1'den yüzde 4,3'e çıkardı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed'in bu yıl haziran toplantısında yüzde 80 ihtimalle faiz indireceği tahmin ediliyor.

Avrupa borsalarında pozitif seyir

Avrupa borsalarında bankacılık krizinin şimdilik yatışmasıyla pozitif seyir etkili olmayı sürdürürken, dün açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, fiyat istikrarını sağlamakta kararlı olduklarını belirtti.

Enflasyon baskılarının güçlü kalmaya devam ettiğini ifade eden Lagarde, ECB'nin veri odaklı karar almayı sürdüreceğini dile getirdi.

Etiketler :