Eğitimde şiddet yasası hazırlanıyor: Cezalar yüzde 50 arttırımlı verilecek

Eğitimde şiddet yasası hazırlanıyor: Cezalar yüzde 50 arttırımlı verilecek
Eğitimcilere karşı şiddetin önlenmesi için yasal düzenleme geliyor. Cevdet Yılmaz öngörülen detayları anlattı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde 5 ay önce okuldan uzaklaştırılan Y.K. tarafından odasında silahla vurularak öldürülen Final Akademi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Oktugan’ın öldürülmesinin ardından öğretmene yönelik şiddetin önlenmesi konusu tekrar gündeme taşındı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz öğretmenlere yönelik şiddet olaylarını önlemek amacıyla caydırıcı cezaları arttıran bir yasal düzenlemenin gündemde olduğunu açıkladı.

Yılmaz, "Hazırlanan taslak; eğitimcilere karşı şiddetin doğrudan tutuklama sebebi sayılmasını ve yüzde 50 artırımlı ceza uygulanmasını içeriyor" dedi.

'FAİLLERE YÖNELİK CEZALARI ARTTIRAN YASAL DÜZENLEME GÜNDEMİMİZDE'

Hazırlanan taslak metinin önümüzdeki günlerde TBMM gündemine geleceğini açıklayan Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Eğitim çalışanlarına yönelik kabul edilemez şiddet olaylarına karşı tavrımızı burada bir kez daha net şekilde ortaya koyuyoruz. Eğitim camiamıza yönelen her türlü şiddeti, ülkemizin geleceğine yapılan bir saldırı olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz.

Şiddet, insanlığın ve değerlerimizin de en büyük düşmanıdır. Öğretmenlere yönelik şiddet olaylarını önleyecek, daha fazla caydırıcı olacak, faillere yönelik cezaları arttıran bir yasal düzenleme gündemimizdedir.

Soruna köklü ve kalıcı çözüm için, hazırlıklarını sürdürdüğümüz Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda öğretmeni güvence altına alacak çerçeveyi netleştiriyoruz. Hazırlanan taslak metin önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine gelecektir.

'CEZALAR YÜZDE 50 ORANINDA ARTIRIMLI VERİLECEK'

Taslak; eğitimcilere karşı şiddetin doğrudan tutuklama sebebi sayılarak bu fiilleri işleyenlere tutuksuz yargılanma yolunun kapatılmasını, bu fiilleri işleyenlerin hapis cezalarının ertelenmesinin engellenmesini, bu türden fiillere karşılık ceza kanunlarında öngörülen cezaların yüzde 50 oranında artırımlı olarak verilmesini içeriyor.