Zelenskiy'den Romanya'ya Teşekkür

Zelenskiy'den Romanya'ya Teşekkür
Zelenskiy, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis'e Patriot hava savunma sistemi bağışı için teşekkür ederek bu kararın bölgede barış ve istikrarın korunmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Romanya'nın Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi bağışlama kararını teşekkür ederek, bu kararın Ukrayna'nın hava savunma kalkanını güçlendireceğini ve Avrupa genelinde güvenliği artıracağını belirtti.

Zelensky sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Ukrayna'ya ek bir Patriot hava savunma sistemi sağlama kararını aldıkları için Romanya'ya ve Cumhurbaşkanına Klaus Iohannis'e minnettarım. Bu önemli katkı, hava kalkanımızı güçlendirecek ve halkımızı ve kritik altyapımızı Rus hava terörüne karşı daha iyi korumamıza yardımcı olacak. Romanya'nın güçlü liderliğini ve Ukrayna'ya verdiği ilkeli desteği takdir ediyorum. Önemli olan bu adımın sadece Ukrayna'da değil, bölgemizde ve Avrupa'da güvenliği güçlendirmesidir.

Ukrayna, Rus terörüne artık son vererek, Moldova'ya, Romanya'ya, Baltık ülkelerine ve tüm komşularımıza yönelik olası saldırıların önüne geçmiş oluyor. Gelecekte kimsenin Rusya'nın saldırgan eylemleriyle daha büyük ölçekte yüzleşmesine gerek kalmaması için Ukrayna'nın Rus terörünü yenmek için gerekli araçlara sahip olması kritik önem taşıyor."