Yunanistan'da Muhalefet BBC'nin 'Göçmen Ölümleri' Haberi Sonrası Soruşturma İstedi

Yunanistan'da Muhalefet BBC'nin 'Göçmen Ölümleri' Haberi Sonrası Soruşturma İstedi
Yunanistan'da ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon, derinlemesine bir soruşturma talep etti.

BBC'de yer alan habere göre; Yunanistan'da ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), BBC'ye konuşan görgü tanıklarının Yunan sahil güvenliği ekiplerinin göçmenlere kasıtlı olarak müdahale ettiğini iddia etmeleri üzerine derinlemesine bir soruşturma talep etti.

thumbs-b-c-cd9bfe3c13b56a5975c74066d90c050e.jpg

SYRIZA'nın göçmen politikalarından sorumlu yetkilisi Giorgos Psychogios, konuyla ilgili olarak "Derinlemesine bir soruşturma talep ediyoruz. Yanıt verilmesini talep ediyoruz. Hesap verilmesini talep ediyoruz. Bu nedenle soruşturma istiyoruz" dedi.

Psychogios ayrıca, "İnsan hayatını önemsiyoruz. Can kaybına alışamayız" şeklinde ifadeler kullandı. BBC'ye konuşan görgü tanıkları, Yunan sahil güvenliği ekiplerinin son üç yıl içinde çok sayıda göçmenin ölümüne kasıtlı olarak neden olduğunu söylemişlerdi. Bu iddiaların ardından SYRIZA, olayın aydınlatılması ve sorumluların hesap vermesi için etkili bir soruşturma yapılmasını talep ediyor. Psychogios ayrıca partisinin yıllardır çeşitli uluslararası kuruluşların raporları sonrası, sahil güvenliği konusunda daha şeffaf bir tavır takınılması çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

Kaynak:halktv.com.tr