Umuda Giden Yol Yemen Sularında Son Buldu: 49 Kişi Öldü

Umuda Giden Yol Yemen Sularında Son Buldu: 49 Kişi Öldü
Düzensiz göçmenlerin umut dolu yolculukları, acı bir sonla son buldu. Yemen açıklarında yaşanan göçmen teknesi faciasında 49 kişi hayatını kaybetti 140 kişi ise kayıp.

Afrika Boynuzu'ndan umut dolu bir yolculuk, Yemen'in sularında trajik bir sonla noktalandı. Yemen açıklarında yaklaşık 250 düzensiz göçmenin bulunduğu tekne alabora oldu. Tekne kazasında en az 49 göçmen hayatını kaybetti.

Rudum Bölgesi yetkilisi Hadi Al-Khurma, Yemen'in Şebve vilayetine gitmekte olan bir teknenin batması sonucu 38 kişinin yaşamını yitirdiğini, açıkladı. Teknedeki 250 kişinin tamamının akıbetine yönelik henüz bir açıklama yapılmamıştı.

140 KİŞİ KAYIP

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Mohammedali Abunajela, Yemen'in güneydoğusundaki Şebve ili açıklarında yaşanan tekne kazasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Abunajela, "Yemen açıklarında bir teknenin alabora olması sonucu en az 49 düzensiz göçmen öldü ve 140 kişi kayıp. Korkunç trajedide hayatını kaybedenlerin arasında 31 kadın ve 6 çocuk da bulunuyor" ifadelerini kullandı.

ŞİDDETLİ RÜZGAR TEKNEYİ ALABORA ETTİ

Al-Khurma, teknede bulunanların çoğunun Etiyopya'dan geldiğini ve Körfez ülkelerine ulaşmak için Yemen'i geçiş noktası olarak kullandığını belirtti. Kurtulanlar, şiddetli rüzgarın teknelerini alabora ettiğini ifade etti.

Teknedekilerin çoğunlukla Etiyopya'dan gelen ve Körfez ülkelerine ulaşmak için geçiş noktası olarak Yemen'i kullanan göçmenler olduğunu aktarıldı. Hayatta kalanlar, kurtarma ekiplerine teknenin şiddetli rüzgar nedeniyle battığını söyledi.