Ukrayna Ve Rusya Arasında Esir Takasına BAE Etkisi

Ukrayna Ve Rusya Arasında Esir Takasına BAE Etkisi
BAE'nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir değişimiyle, Rusya ve Ukrayna arasında 90'ar asker ülkelerine geri döndü.

Rusya ve Ukrayna arasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arabuluculuğunda önemli bir gelişme yaşandı: 90 Rus ve 90 Ukrayna askeri, esir değişimi ile ülkelerine geri döndü.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky 'birlikte zorlukların üstesinden gelebiliriz' mesajını verdiği açıklamada, "Ev, sadece bir kelime değildir. Ev, Ukrayna'dır. Bugün 90 insanımız daha Rus esaretinden evlerine döndü. Rus esaretindeki diğer vatandaşlarımızı da unutmuyoruz. Onların da serbest bırakılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Değişim sürecinde emeği geçen herkese minnettarım. Bu insanların özgürlüğü için BAE'ye teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

72607-1.jpg

BAE ARABULUCUK YAPTI

Rusya Savunma Bakanlığı ise 90 Rus askerinin Ukrayna'dan tahliye edildiğini duyurarak, "Serbest bırakılan askerler, Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı tıbbi tesislerde tedavi ve rehabilitasyon sürecine alınacak. Gerekli tıbbi ve psikolojik destek sağlanacaktır. Birleşik Arap Emirlikleri, Rus askerlerinin serbest bırakılması sürecinde insani arabuluculuk yapmıştır" açıklamasında bulundu.

72607-2.jpg

BAE Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, bu anlaşmanın BAE ile iki ülke arasındaki dostluğun ve işbirliğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak, "Bu yılın başından bu yana gerçekleştirilen arabuluculuk, BAE'nin güvenilir bir arabulucu olarak tanınmasının ve iki ülke arasındaki sağlam ilişkilerin bir kanıtıdır. Rusya ve Ukrayna hükümetlerine işbirlikleri için teşekkür ediyoruz" dedi.

Kaynak:DHA