Ukrayna, Rus İnsansız Hava Aracı Üssünü İmha Ettiğini Açıkladı

Ukrayna, Rus İnsansız Hava Aracı Üssünü İmha Ettiğini Açıkladı
Krasnodar'ın güney bölgesindeki bir Rus hava üssü yakınında büyük bir patlama meydana geldi. Ukrayna Donanması tarafından yayınlanan fotoğraflar Ukrayna'nın Rus iHA'larının üssünü imha ettiğini gösteriyor.

Ukrayna, uydu fotoğraflarının İran yapımı insansız hava araçlarını fırlatmak ve öğrenci yetiştirmek için kullanılan bir Rus deposunun yok edildiğini gösterdiğini söyledi. Ukrayna Donanması tarafından yayınlanan fotoğraflar, Krasnodar'ın güney bölgesindeki bir Rus hava üssü yakınında büyük bir patlama olduğu yönündeki raporların ardından geldi. Moskova henüz raporlar hakkında yorum yapmadı ancak Cuma günü bölgede çok sayıda İHA'nın düşürüldüğünü söyledi.

Kiev'deki donanma yetkilileri, Cuma gecesi gerçekleştiğini söyledikleri saldırıda İran yapımı Shahed insansız hava araçlarını kullanmayı öğrenen bazı eğitim eğitmenleri ve öğrencilerin öldürüldüğünü söyledi. Kiev'deki Donanma yetkilileri Telegram'a yaptıkları paylaşımda, operasyonun Ukrayna istihbarat teşkilatlarıyla ortaklaşa planlandığını ve yürütüldüğünü dile getirdi.

Fotoğrafları çeken ABD merkezli şirket Planet Labs'ın verileri, üssün Azak Denizi'nde, işgal altındaki Ukrayna şehri Mariupol'un karşısında bulunduğunu gösterdi. Donanma yetkilileri bir gönderide, "Yeni uydu görüntüleri, Krasnodar Bölgesi'nde bulunan Shahed-136/Geran-2 depolama ve hazırlama tesislerinin, eğitim binalarının, kontrol ve iletişim noktalarının 21 Haziran gecesi imha edildiğini doğruluyor." yönünde bir açıklama yaptı.

Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda, 11 Nisan'da kuzey-güney yönünde uzanan bir yol tarafından ikiye bölünmüş iki büyük deponun görüldüğü ortaya çıktı. Cumartesi günü çekilen daha sonraki fotoğraflarda depolardan birinin tamamen yıkıldığı, diğerinin ise ciddi hasar gördüğü görüldü.

Rusya Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın ülkenin güneyindeki petrol rafinerileri ve askeri hedeflere yönelik saldırısı sırasında 114 insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi. Yetkililer, düşen moloz nedeniyle bir kişinin öldüğünü söyledi ancak drone üssüne yapılan saldırıdan bahsetmedi.

Cumartesi günü, işgal altındaki Kırım'da Ruslar tarafından görevlendirilen yetkililer, Ukrayna'nın yarımadadaki bir sahile düzenlediği füze saldırısında aralarında iki çocuğun da bulunduğu üç kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Moskova'nın 2020 yılında bölge valisi olarak atadığı Mikhail Razvozhaev, Sevastopol kenti yakınlarındaki Uchkuyevka'ya düzenlenen saldırıda füze parçaları nedeniyle yaklaşık 100 kişinin yaralandığını söyledi.

Rusya savunma bakanlığı, hava savunması tarafından beş merminin imha edildiğini ancak müdahalelerden kaynaklanan enkazın kıyı bölgelerine düştüğünü söyledi. Yetkililer, füzelerin ABD yapımı ATACMS olduğunu ve Rusya'nın elindeki bölgenin derinliklerine vurabilme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Rusya'nın Belgorod bölgesinin valisi ise Pazar günü gece boyunca devam eden Ukrayna insansız hava aracı saldırılarında bir kişinin öldüğünü ve üç kişinin daha yaralandığını belirtti.

Vyacheslav Gladkov, dronlardan birinin Ukrayna sınırından yaklaşık altı kilometre uzaklıktaki Graivoron'daki bir otoparkı tahrip ettiğini söyledi. Bu arada Kiev'deki yetkililer, Rusya'nın Cumartesi gecesi Ukrayna'nın başkentine düzenlediği füze ve insansız hava aracı saldırısında iki kişinin yaralandığını ve çok sayıda konutun hasar gördüğünü söyledi.

Kiev bölge idaresi başkanı Ruslan Kravchenko, düşen enkaz nedeniyle insanların yaralandığını söyledi. Saldırıda 6 gökdelenin, 20 özel evin ve çok sayıda dükkanın hasar gördüğünü kaydetti. Ukrayna hava kuvvetleri, Rusya'nın Kiev bölgesine doğru fırlattığı üç füzeden ikisini imha ettiğini açıkladı.

Başkan Volodimir Zelenskiy, başkentteki gece konuşmasında, Batılı ülkelere Ukrayna'ya yeni hava savunma sistemleri tedarik etmeleri yönündeki çağrısını bir kez daha yineledi ve özellikle ABD yapımı Patriot sistemleri çağrısında bulundu. "Ukrayna'nın bu bombaları taşıyanları, özellikle de nerede olursa olsun Rus muharebe havacılığını yok etmek için gerekli güç ve araçlara ihtiyacı var" dedi.

Kaynak:halktv.com.tr