Ukrayna, Kuzey Kore ile diplomatik ilişkileri kesti

Ukrayna, Kuzey Kore ile diplomatik ilişkileri kesti
Ukrayna, bağımsızlıklarını tek taraflı ilan eden Donetsk ve Luhansk'ı tanıdığı gerekçesiyle Kuzey Kore ile diplomatik ilişkilerini kesti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Rusya tarafından işgal edilen Donetsk ve Luhansk bölgelerinin sözde 'bağımsızlığının' Kuzey Kore tarafından tanınma kararının şiddetle kınandığı" bildirildi.

Kiev, dostane olmayan bir eyleme yanıt olarak Pyongyang ile diplomatik ilişkilerin kesildiğini duyurdu.

Ukrayna Dışişleri tarafından yapılan açıklamada, Pyongyang'ın Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne karşı girişiminin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve uluslararası hukukun temel norm ile ilkelerinin ağır ihlali anlamına geldiği kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin kararına "her düzeyde çok sert tepki vereceklerini" ifade etti.

Kuzey Kore'nin Donetsk ve Luhansk'ı tanıması

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, ülkenin dışişleri bakanı Choe Son Hui'nin Çarşamba günü Donetsk ve Luhansk'daki mevkidaşlarına bağımsızlıklarını tanıyan mektuplar gönderdiğini doğruladı. KCNA haberinde, "Mektuplarda, bağımsızlık, barış ve dostluk fikrinde bu ülkelerle devletler arası ilişkileri geliştirme isteğini dile getirdi" ifadeleri yer aldı.

halktv.com.tr/Dış Haberler