Türbülans Sonrası Felç Kaldı!

Türbülans Sonrası Felç Kaldı!
Londra-Singapur seferini yapan yolcu uçağında geçen günlerde türbülans faciası gündeme gelmişti. 20 yolcunun tedavisi yoğun bakımda devam ederken bir yolcu felç kaldı.

Londra-Singapur seferini yapan Singapur Havayolları'na ait Boeing 777-300ER tipi uçak, şiddetli türbülansta yakalandı. Uçaktaki 321 yolcu ve mürettebattan 1'i hayatını kaybetti, 41 kişi ise yaralandı.

Kazayı sağ salim atlatan yolcular, uçuşun planlanan güzergahı olan Singapur'a vardı. Fakat yaralıların durumu hala kritik.

turbulans.jpg

YOLCU FELÇ KALDI

Uçak, acil iniş için Tayland'ın başkenti Bangkok'a yönlendirildi. Bangkok'ta tedavi altına alınan yaralılardan 20'sinin yoğun bakımda olduğu belirtilirken, bir yolcunun belden aşağısının felç kaldığı öğrenildi.

Türbülans sırasında baş üstü dolaplarına çarpıp ardından uçağın koridoruna düşen İngiliz vatandaşı dans öğretmeni Kerry Jordan, hayatta kalanlardan biri. Uçak yere inene kadar koridorda hareketsiz kaldığını söyleyen Jordan'ın eşi Keith Davis, karısının ameliyata alındığını açıkladı.

yolcu-felc.webp

Talihsiz kadın da dahil olmak üzere toplam 22 kişinin türbülans nedeniyle omurilik yaralanması yaşadığı belirtiliyor. 6 kişinin ise kafatası ve beyin yaralanmaları nedeniyle tedavi gördüğü aktarılıyor.

Bazı yaralılar taburcu edilmeye başlanırken, hastane yetkilileri omurga yaralanması olanların birkaç hafta hastanede kalacaklarını açıkladı.

Singapur Havayolları, yaşananların ardından "daha sıkı bir emniyet kemeri" politikası uygulamaya karar verdi. Şirketten yapılan açıklamada, emniyet kemeri işareti yandığında artık yemek servisi verilmeyeceği ve yolculara emniyet kemerlerini takmaları konusunda daha ciddi uyarılarda bulunacakları belirtildi.

HAVA YOLLARI, ROTA DEĞİŞTİRDİ

Singapur Havayolları, Londra-Singapur hattında her gün yapılan uçuşun rotasını da değiştirdi.

Türbülans sonrası gerçekleştirilen iki uçuşunun Myanmar üzerinden yapılmadığı, uçakların artık Bengal Körfezi ile Andaman Denizi üzerinden yol aldığı görüldü. Singapur Ulaştırma bakanı, kokpit ses kayıt cihazı ile uçuş verilerinin incelemesinin sürdüğünü de duyurdu.