Ticaret Bakanı Cezayir Ve Tunus'a Gidiyor

Ticaret Bakanı Cezayir Ve Tunus'a Gidiyor
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, önümüzdeki günlerde Cezayir ve Tunus'u ziyaret ederek, Türkiye'nin Kuzey Afrika'daki ticaret ve yatırım ilişkilerini güçlendirmeyi planlıyor. Ziyaretler, Türkiye'nin bölgedeki ekonomik etkisini artırmayı amaçlıyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, önümüzdeki günlerde Kuzey Afrika'ya yapacağı ziyaretler kapsamında Cezayir ve Tunus'u ziyaret edecek. Ziyaretlerin ilk ayağı olan Cezayir'de, Türkiye'nin "Onur Konuğu Ülke" olarak yer alacağı 55. Uluslararası Cezayir Fuarı'na katılacak.

Fuara Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un da katılımı bekleniyor ve Türkiye'yi Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş temsil edecek.

CEZAYİR, TÜRKİYE'NİN İKİNCİ BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Cezayir ziyareti sırasında Bakan Bolat, ülke yöneticileriyle üst düzey görüşmeler yapacak ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen Türk İş Dünyası buluşmasına katılacak.

Cezayir, Türkiye'nin Afrika kıtasındaki en büyük ikinci ticaret partneri konumunda bulunuyor ve 2023 itibarıyla Türkiye'nin Afrika'daki en çok yatırım yaptığı ülke unvanını taşıyor. Cezayir'de faaliyet gösteren 1500 Türk ortaklı firma, toplamda 6 milyar doların üzerinde yatırım yapmış durumda ve Türk müteahhitlik firmaları da 21,3 milyar dolarlık 636 proje üstlenmiş durumda.

25 HAZİRAN'DA TUNUS'TA

Cezayir ziyaretinin ardından Bakan Bolat, 25 Haziran'da Tunus'a geçecek. Tunus ziyareti sırasında Türkiye-Tunus İş ve Yatırım Forumu düzenlenecek ve forumda Türkiye'nin ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirme çabaları masaya yatırılacak.

Forum, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Tunus Sanayi, Ticaret ve Sanatkarlar Birliği (UTICA) işbirliğiyle gerçekleştirilecek olup, Tunus'taki yatırım fırsatları ele alınacak ve iki ülke arasında B2B görüşmeleri yapılacak.

Türkiye ile Tunus arasındaki ticaret hacmi 2023 yılında 1,6 milyar doları bulmuş durumda ve Türk müteahhitleri Tunus'ta 975 milyon dolar değerinde 21 proje gerçekleştirmiş durumda. İki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

Kaynak:AA