Salgın Yayılıyor Mu? Nijerya'da Ulusal Acil Durum İlan Edildi!

Salgın Yayılıyor Mu? Nijerya'da Ulusal Acil Durum İlan Edildi!
Nijerya, 53 kişinin ölümüne sebep olan kolera salgını nedeniyle ulusal sağlık acil durumu ilan etti.

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) Direktörü Jide İdris, yaptığı açıklamada ülkede patlak veren kolera salgını nedeniyle bir risk değerlendirmesi yaptıklarını ve Nijerya'nın "Yüksek Riskli" ülke olarak belirlendiğini bildirdi. İdris, bu değerlendirmenin sonucunda ülkede kolera nedeniyle "ulusal sağlık acil durumu" ilan edildiğini belirtti.

NCDC'nin salgını önlemek amacıyla çalışmalara başladığını ifade eden İdris, çeşitli bölgelerde sağlık tesisleri kurulduğunu ve gerekli tıbbi malzemelerin ilgili yerlere sevk edildiğini aktardı.

NE OLMUŞTU?

NCDC, ocak ayından bu yana Nijerya'nın 31 eyaletinde 1528 kolera vakasının görüldüğünü ve salgın nedeniyle 53 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Nijerya'da geçen yıl 3 binden fazla kolera vakası görülmüş ve 100'den fazla kişi yaşamını yitirmişti.

Kolera, "Vibrio" bakterisinin neden olduğu, gıda ve su yoluyla bulaşan bir hastalık olup, ishal ve vücutta su kaybına yol açarak tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabiliyor. Nijerya'da temiz su yetersizliği ve etkin tıbbi müdahalenin yapılamaması da hastalık ve ölüm riskini artıran faktörler arasında yer alıyor.

Ülkede koleranın yanı sıra sıtma, çocuk felci, tifo ve maymun çiçeği virüsü gibi salgın hastalıklar da sıkça görülüyor.