Rusya'da Taliban Gelişmesi! Taliban Terör Örgütü Listesinden Çıkarılacak mı?

Rusya'da Taliban Gelişmesi! Taliban Terör Örgütü Listesinden Çıkarılacak mı?
Rusya'nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov'dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'ı terör listesinden çıkarması konuşuluyor.

Rusya 2003 yılında Afganistan'daki cihatçı örgüt Talibanterör örgütleri listesine almıştı. ABD'nin bölgeden ayrılması ile Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban ile ilişkiler yeniden kuruluyor. Putin'in Afganistan Temsilcisi Kabulov, 2022'de Afganistan'daki Taliban geçici hükümetinin tanınmasının "olası" olduğunu açıklamıştı.

RUSYA CİHATÇI TALİBANI "RESMİ" MUHATAP SAYIYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının, Taliban’ın terör örgütü statüsünün kaldırılmasına ilişkin çalışmaların tamamlandığını ve çalışma sonuçlarının Kremlin’e iletildiğini belirten Kabulov, “Buna olumlu bakıyoruz. Bu, Taliban yönetiminin tanınması öncesi gerekli bir süreç. Bu nedenle bu konu değerlendiriliyor. Tüm hususlar, Rusya’nın üst düzey yönetimine iletildi. Bu konuda karar alınmasını bekliyoruz”