Halk TV Canlı Yayın
Notre Dame'ın restorasyonu için tüm dünya seferber
Paris'in simgelerinden Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangında yapının çatısının ve kulesinin yerle bir olması sonrası yeniden yapılanma çalışmaları için tüm dünyadan destek geliyor.

Fransa'nın başkenti Paris'in simgelerinden Notre Dame Katedrali'nde Pazartesi günü akşam saatlerinde başlayan ve Salı günü söndürülen yangının ardından hasarın giderilmesi ve yeniden yapım faaliyetleri için tüm dünyadan destek geliyor.

Notre Dame Katedrali'ndeki yangının Fransız şirketleri Total ve L'Oreal restorasyon için 100'er milyon euro bağışta bulunacaklarını açıklarken, Fransız iş adamları ve sanat koleksiyonerleri Bernard Arnault ve François Pinault gibi isimler toplamda 300 milyon eurodan fazla destek vereceklerini ilan etti.

Almanya Cumhurbaşkanı'ndan çağrı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de vatandaşlarına yeniden inşa için katkıda bulunma çağrısında bulundu. Steinmeier, katedralin "sadece harika bir bina olmadığını, aynı zamanda Avrupa kültürünü ve tarihini simgeleyen harika bir Avrupa anıtı olduğunu" belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Finch'in başındaki isim Marc Ladreit de Lacharriere 10 milyon, reklam şirketi JCDecaux 20 milyon, Societe Generale bankası 10 milyon, Paris Belediyesi ise 50 milyon euro bağışta bulunacaklarını açıkladı. ABD'li özel sermaye yatırımcısı Henry Kravis 10 milyon, Credit Agricole bankası ise 5 milyon euro ile destek vereceklerini belirtti. Teknoloji şirketi Apple CEO'su Tim Cook ise henüz açıklanmayan bir miktar bağışlayacağını duyururken, şu ana kadar açıklanan bağışlar toplamda 700 milyon euroyu aştı.

Bunların yanı sıra Fransa'nın ana havayolu şirketi Air France, restorasyon çalışmaları için ülkeye gelecek uzmanlara ücretsiz ulaşım hizmeti sağlayacağını belirtirken, Vinci inşaat şirketi araçlarını tahsis edeceklerini açıkladı.

 

İlgili Haberler