Nijer'de Saldırı: 20 Ölü 9 Yaralı

Nijer'de Saldırı: 20 Ölü 9 Yaralı
Batı Nijer'de, Burkina Faso sınırına yakın Tassia köyünde gerçekleşen saldırıda 20 asker hayatını kaybetti. Nijer hükümeti, olayın ardından 3 günlük ulusal yas ilan etti.

Batı Nijer'de, Burkina Faso sınırına yakın Tassia köyünde meydana gelen silahlı saldırıda 20 asker hayatını kaybetti. Saldırı mart ayında aynı bölgede IŞİD'in üstlendiği bir başka saldırıdan yaklaşık üç ay sonra gerçekleşti.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu askeri birliğin hedef alındığı belirtildi. Ayrıca, saldırıda 9 askerin yaralandığı ve iki aracın da hasar gördüğü bildirildi.

Olayın ardından güvenlik güçleri tarafından başlatılan operasyonda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Ülke genelinde derin üzüntü yaratan saldırı nedeniyle Nijer hükümeti, 3 günlük ulusal yas ilan etti ve bayraklar yarıya indirildi.

NİJER'DE SON DURUM

Tillaberi bölgesi, Nijer, Mali ve Burkina Faso'nun sınırlarının kesiştiği stratejik bir noktada yer alıyor ve El Kaide ile IŞİD bağlantılı terörist grupların sık sık saldırı düzenlediği bir bölge olarak biliniyor.

Son yıllarda bölgedeki güvenlik durumu ciddi şekilde bozulmuş ve halkın güvenliği konusundaki endişeler artmış durumda. Bu durum, Mali, Burkina Faso ve Nijer gibi ülkelerde 2020'den bu yana askeri darbelerin gerçekleşmesine yol açtı.

Kaynak:Dış Haberler-AA