Macron: İktidarın Anahtarlarını Aşırı Sağa Vermek İstemiyorum

Macron: İktidarın Anahtarlarını Aşırı Sağa Vermek İstemiyorum
Fransa Cumhurbaşkanı Macron Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki yenilginin ardından açıklamalarda bulunuyor. Daha önce erken seçim çağrısı yapan Macron Bugün de çağrısını destekleyerek erken seçimin ileriye giden tek yol olduğunu savundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün (12 Haziran) yaptığı açıklamada, aşırı sağın geçen hafta sonu yapılan Avrupa seçimlerinde gösterdiği güçlü performansa karşı mümkün olan tek tepkinin Fransız parlamentosunun feshedilmesi ve erken seçim duyurulması olduğunu söyledi.

Macron düzenlediği basın toplantısında, "Egemen halka dönüş, bana göre bu bağlamda tek cumhuriyetçi karardır" dedi.

"GÖZ ARDI EDİLEMEYECEK SİYASİ BİR GERÇEK"

Macron'un konuşmasındaki bazı detaylar:

"(Avrupa seçimlerinde) kullanılan oylar, aşırı sağ güçlerin neredeyse yüzde 40, aşırı uçların (sağ ve sol) ise neredeyse yüzde 50 olduğunu gösteriyor. Bu göz ardı edilemeyecek siyasi bir gerçektir.

2027'de iktidarın anahtarlarını aşırı sağa vermek istemiyorum, bu nedenle erken seçimi tetikledim.

Ulusal Meclisin dağılması, kendi ellerini güçlendirmeyi seçenler ile Fransa'nın elini güçlendirmeyi seçenler arasında bir hakikat sınavı olacaktır."

Macron, Fransa'nın aşırı sağının AB parlamentosu seçimlerinde kendi partisini ezmesinin ardından Pazar günü yaptığı açıklamada erken seçim çağrısında bulunmuştu.

Kaynak:Reuters