İsrail-Hizbullah Gerilimi Tırmanıyor: Kuveyt Vatandaşlarını Çağırdı

İsrail-Hizbullah Gerilimi Tırmanıyor: Kuveyt Vatandaşlarını Çağırdı
Kuveyt, İsrail ve Hizbullah arasındaki artan çatışmalar nedeniyle Lübnan'daki vatandaşlarını acil bir şekilde ülkeden çıkmaya çağırıyor. Dışişleri Bakanlığı, vatandaşların güvenliklerini sağlamak için derhal önlemler almaları gerektiğini vurguladı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Hizbullah arasındaki son zamanlarda artan çatışmaların tam ölçekli savaşa dönüşme riski nedeniyle Lübnan'daki vatandaşlarını mümkün olan en kısa sürede ülkeden ayrılmaya çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Lübnan'da bulunan ve acil bir ihtiyacı olmayan tüm vatandaşların mümkün olan en kısa sürede ülkeden ayrılmaları, ayrılamayacak olanların da derhal büyükelçilik ile temasa geçmeleri çağrısında bulunuyor" ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL-HİZBULLAH ARASINDA SAVAŞ OLASILIĞI

Gazze'de 7 Ekim'den itibaren başlayan çatışmalar, İsrail ve Hizbullah arasındaki gerilimi 2006 yılında yaşanan savaşın hemen ardından tırmandırdı. İsrail ile Hizbullah arasındaki bu gerilim sonucunda Lübnan'da 93 sivilin yanı sıra 313 Hizbullah üyesi olmak üzere en az 479 kişi öldü. Fransız Haber Ajansı (AFP), Hizbullah'ın açıklamalarına ve Lübnan'daki resmi kaynaklara dayanarak İsrail'de 15 askeri personel ve 11 sivilin öldüğünü bildirdi.

Kaynak:The Times Of Israel