İsrail-Hizbullah Gerilimi Sınırında 10 Ülkeden Lübnan'a Gitmeyin Çağrısı

İsrail-Hizbullah Gerilimi Sınırında 10 Ülkeden Lübnan'a Gitmeyin Çağrısı
Ülkelerin Lübnan uyarılarını Avustralya ve Hindistan'da takip etti. Ülkeler yurttaşlarını Lübnan'a seyahat etmemeleri konusunda sıkı uyarılarda bulundu.

ABD, Rusya, Makedonya, Kanada, Kuveyt, İrlanda, Almanya ve Hollanda'nın ardından Avustralya ve Hindistan'da yurttaşlarına 'Lübnan'a gitmeyin' çağrısı yapıp seyahat uyarısında bulundu.

İsrail ve Lübnan sınırında 8 Ekim 2023'ten bu yana gerilim sürerken Hizbullah ile İsrail arasında bir savaş çıkacağı tahminleri konuşuluyor.

Gerilimin tırmanmasıyla birlikte vatandaşlarına uyarılarda bulunan ülkeler Lübnan'da hava yollarının kapanması durumunda ülkelerine geri dönemeyecekleri için 'seyahat etmeyin' uyarısı yapılıyor.

UYARILARI AVUSTRALYA TAKİP ETTİ

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, X hesabından yaptığı açıklamada, Lübnan'daki durumun "son derece istikrarsız" olduğunu ifade ederek "Lübnan'daki Avustralyalılar, ticari uçuşlar mevcutken ülkeyi terk etmeli" dedi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki havalimanının "kısa süre içinde kapanabilme" ihtimalinin olduğunu belirten Wong bölgedeki durumu da yakından takip ettiklerini aktardı.

HİNDİSTAN DA VATANDAŞLARINI UYARDI

Hindistan'ın Beyrut Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada da Lübnan'daki Hint vatandaşlarına "son derece dikkatli olmaları ve elçilikle iletişimde kalmaları" uyarısında bulunuldu.

Kaynak:AA