İsrail Durmuyor: Saldırıda En Az 45 Filistinli Öldürüldü

İsrail Durmuyor: Saldırıda En Az 45 Filistinli Öldürüldü
İsrail ordusu, dün Gazze'nin güneyindeki Rafah şehri ve bölgedeki diğer yerlere yönelik yoğun saldırılar düzenledi. Saldırılarda en az 45 Filistinli hayatını kaybetti. Ordu, olayların incelendiğini ve insani yardım alanında saldırı düzenlemediklerini açıkladı.

İsrail ordusu dün (21 Haziran) Gazze'nin güneyindeki Rafah şehri ile Gazze Şeridi'nin diğer bölgelerine yoğun saldırılar düzenledi.

Bu saldırılar sırasında askerler en az 45 Filistinlinin ölümüne neden oldu. Rafah sakinleri, İsrail'in şehri tamamen ele geçirmeye çalıştığını ve özellikle Mayıs ayının başından bu yana şehre yönelik şiddetin arttığını belirtti.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre, Rafah'ın batısındaki Mawasi'de en az 25 kişi öldü, 50'den fazla kişi yaralandı. Filistinliler tank mermisinin bir yerinden edilmiş ailelerin yaşadığı bir çadıra isabet ettiğini belirtti.

İSRAİL ORDUSU AÇIKLAMA YAPTI

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, olayların incelendiğini ve IDF'nin (İsrail Savunma Kuvvetleri) insani yardım alanında bir saldırı düzenlemediği sonucuna varıldığını söyledi. Önceki açıklamalarında ise Rafah bölgesinde istihbarat temelli operasyonlar yaptıklarını ve Hamas militanlarının kullandığı tünelleri tespit ettiklerini belirtmişti.

Gazze'deki çatışmaların devam ettiği diğer bölgeler arasında Khan Younis ve Gazze Şehri'nin banliyöleri de bulunuyor. İsrail'in hava saldırıları bu bölgelerde de çok sayıda ölüme yol açtı. Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Gazze'deki ofislerinin zarar gördüğünü ve bölgede yaşayan yerinden edilmiş insanların hayatlarını riske atan olaylardan endişe duyduklarını bildirdi.

Kaynak:Dış Haberler