Filistin'i Bir Avrupa Ülkesi Daha Tanıdı

Filistin'i Bir Avrupa Ülkesi Daha Tanıdı
Geçtiğimiz günlerde Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıyacağı yönünde açıklama yapan İspanya hükümeti bugün Filistin'i tanıdığını resmen açıkladı.

İspanya'nın Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares'in , İspanya, Filistin ile iki devletli çözümü desteklediğini ve bu doğrultuda Filistin Devleti'ni Salı günü tanıyacağını açıklamıştı.

İspanya'dan Filistin için bugün adım geldi.

İspanya Başbakanı Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. Tüm taraflarca kabul edilmediği müddetçe 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız” dedi.

"BARIŞIN SAĞLANMASI İÇİ TARİHİ KARAR"

"Diğer ülkelerin sınırlarını belirlemek İspanya'nın görevi olmasa da vizyonumuz Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararları ve Avrupa Birliği'nin geleneksel olarak koruduğu konumla tamamen uyumlu" diyerek, şu mesajları verdi:

"İspanya'nın Filistin Devleti'ni tanıması, tek amacı İsrailliler ile Filistinliler arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunmak olan tarihi bir karardır."

"Bu tanınma, Filistin halkının meşru özlemleri açısından tarihi bir adalet sorunu olmanın yanısıra hepimiz barışa ulaşmak istiyorsak, kaçınılmaz bir gerekliliktir. Barış hedefine ulaşmayı sağlayacak tek çözüme doğru ilerlemenin tek yolu budur."

Kaynak:Reuters