İran: Reisi'nin Ölümünde Sabotaj Yok

İran: Reisi'nin Ölümünde Sabotaj Yok
İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayımlanan ikinci ön inleme raporunda helikopterin bakım ve onarım kayıtlarının incelendiği, elektronik harp müdahalesi veya sabotaj bulgusuna rastlanmadığı belirtildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve 8 yetkilinin helikopter kazası sonucu hayatını kaybetmesi üzerine sabotaj iddiaları konuşulmaktaydı. İddiaların ardından gözler İran'dan gelecek bir cevaptaydı.

aa-20240523-34661263-34661261-helikopter-kazasinda-olen-iran-cumhurbaskani-reisi-meshedteki-imam-riza-turbesinde-defnedildi.jpg

Kazanın nedenlerini araştıran ilk ön inceleme raporunda, helikopterin parçalarında mermi veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığını bildirilmişti.

İran Genelkurmay Başkanlığı helikopter kazasına ilişkin yayımladığı yeni raporda, elektronik harp müdahalesi veya sabotaj bulgusuna rastlanmadığı belirtildi.

aa-20240523-34659215-34659208-helikopter-kazasinda-olen-iran-cumhurbaskani-reisi-icin-meshed-kentinde-toren-duzenlendi.jpg

KAZADAN 1 DAKİKA ÖNCE İLETİŞİMDEYDİLER

Yayımlanan ikinci ön inleme raporunda helikopterin bakım ve onarım kayıtlarının incelendiği ve bu konuda bir soruna rastlanmadığı, kazadan 69 saniye öncesine kadar da mürettebatla iletişimde herhangi bir acil durum veya kesintinin bildirilmediği ifade edildi.

Raporda helikopter havalandıktan sonra hava durumunun uçuş koşulları için uygun olduğu ancak elde edilen belgeler ve diğer 2 helikopterin pilot ve yolcularının ifadeleri doğrultusunda dönüş güzergahındaki hava durumunun kazaya etkisinin daha detaylı araştırılması gerektiği aktarıldı.

Kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar incelemelerin sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Kaynak:AA