Film Gibi Ama Değil! Memur Robot İntihar Etti

Film Gibi Ama Değil! Memur Robot İntihar Etti
Güney Kore'de bir robotun aynı yeri birden fazla temizlemeye çalıştığı başaramadığı zaman da intihara teşebbüs ettiği öğrenildi.

Güney Kore'de bir belediye çalışanı robot memur, kendini durduk yerde merdivenlerden aşağı attı. Düştüğü yerde tepkisiz kalan robot için yerel halk, intiharın yasını tutuyor.

Black Mirror gibi ama gerçek: Robotlara neler oluyor... - Resim: 2

Olay hakkında açıklama yapan Gumi Belediye Meclisi, robotun geçtiğimiz hafta perşembe günü saat 16.00 civarında merdivenden düşmesinin ardından artık kullanılamayacağını duyurdu. Gumi Şehri, kaza mahallini gösteren fotoğraflarla birlikte, 'Robot Denetçisinin' belediye binasının birinci ve ikinci katları arasındaki merdiven boşluğunda parçalanmış halde bulunduğunu açıkladı.

AYNI YERİ DEFALARCA TEMİZLEMEYE ÇALIŞTI

Görgü tanıklarının ifadelerinde robotun gizemli bir şekilde 'sanki bir şey temizlemeye çalışıyor gibi tek noktada daire çizdiğini' gördüğünü bildirdiğini ancak düşüşün kesin nedeninin hâlâ araştırıldığını söyledi.

Black Mirror gibi ama gerçek: Robotlara neler oluyor... - Resim: 1

RESMİ GÖREVLİ İLK ROBOTTU

Ağustos 2023'te görevlendirilen robot, şehirde resmi olarak görev yapan ilk robotlardan biriydi. Kaliforniyalı bir girişim olan Bear Robotics tarafından üretilen robot, sabah 9'dan akşam 6'ya kadar çalışıyordu ve memur kartına sahipti. Genelde yalnızca bir katı kullanabilen diğer robotların aksine, Gumi Belediye Meclisi robotu asansör çağırıp kendi başına katlar arasında gezebiliyordu.