Endonezya'da Atatürk tartışması

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir sokağa Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün adının verilmek istenmesi, bölgede yaşayan İslamcılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Ekim 2021 19:33
Endonezya'da Atatürk tartışması

Endonezya'da hükümetin, Türk hükümetinin yaptığı benzer bir jeste karşılık olarak başkent Cakarta'da bulunan bir caddeye Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini verme planı ülke içinde tartışmalara neden oldu. Ülkenin İslamcı muhalefet partisi, Atatürk'ün laik bir ülkenin kurucu lideri olması gerekçesiyle plana karşı çıktıklarını ifade etti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Endonezya'nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhammed İkbal, ise söz konusu tartışmaların ardından sokağın adının Endonezya hükümeti veya Cakarta bölgesel hükümeti tarafından belirlenmediğini söyledi. İkbal, sokağın adının Türk hükümeti tarafından belirleneceğini ifade ederek "Sokağın adını daha sonra Türk hükümeti belirleyecek. Bunun için resmi teklif bekliyoruz" dedi.

İkbal, Türkiye'nin önereceği her ismin bu ülkenin hükümetinin ve halkının isteğine bağlı olacağını da kaydetti.

Türkiye, Endonezya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin bulunduğu sokağa, Endonezya'nın eski devlet başkanlarından Ahmet Sukarno'nun adını vermeyi kabul etmişti.