Dağıstan'da Sinagog ve Kiliselere Ölümcül Saldırılar

Dağıstan'da Sinagog ve Kiliselere Ölümcül Saldırılar
Kuzey Kafkasya'da yer alan Dağıstan Cumhuriyeti'nde polis memurlarına, kiliselere ve sinagoglara düzenlenen saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Kuzey Kafkasya bölgesinde yer alan Dağıstan'da polis memurlarına, kiliselere ve sinagoglara düzenlenen saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Silahlı kişiler Ortodoksların Pentecost festivali sırasında Derbent ve Mahaçkale kentlerini hedef aldı. Ölenler arasında 15'ten fazla polis memuru ve çok sayıda sivil de bulunuyor. Saldırganlardan altısı öldü, polis diğerlerini arıyor. Saldırganların kimlikleri henüz belirlenmedi ancak Dağıstan geçmişte İslamcı saldırılara sahne olmuştu.

dagistan.png

Pazar günkü saldırılarda iki kilise ve iki sinagog hedef alındı. Dağıstan'ın en büyük şehri Mahaçkale'de bir Ortodoks Kilisesi rahibi öldürüldü. Dağıstan'ın Cumhuriyetçi lideri Sergei Melikov, 15'ten fazla polis memurunun öldürüldüğünü açıkladı. Kendisi ayrıca Derbent'te 40 yılı aşkın süredir görev yaptığını söylediği rahip Peder Nikolai'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Bay Melikov, üç günlük yasın Pazartesi günü başlayacağını duyurdu.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, acil servis araçlarından oluşan bir konvoy olay yerine gelmeden önce koyu renk giysili kişilerin polis arabalarına ateş ettiği görülüyor. Eski bir Yahudi cemaatine ev sahipliği yapan Derbent'te silahlı kişiler, bir sinagog ve kiliseye saldırdı ve daha sonra bunlar ateşe verildi. Sergokal köyünde bir polis aracına da saldırı düzenlendiği bildirildi. Polis, Pazar günkü saldırıları gerçekleştirenler arasında iki oğlunun da olduğu yönündeki haberlerin ardından Mahaçkale yakınlarındaki Sergokalinsky ilçesinin başkanı Magomed Omarov'u gözaltına aldı.

"TERÖRLE MÜCADELE OPERASYONU SONA ERDİ"

Rus haber ajansları Pazartesi sabahı, saldırıların ardından başlatılan terörle mücadele operasyonunun artık sona erdiğini bildirdi. Rusya'nın en fakir bölgelerinden biri olan Dağıstan, çoğunluğu Müslüman olan bir Cumhuriyet.

2007-2017 yılları arasında Kafkasya Emirliği ve daha sonra Kafkasya İslam Emirliği olarak adlandırılan cihatçı bir örgüt, Dağıstan'a ve komşu Rus Cumhuriyetleri Çeçenya, İnguşetya ve Çerkeslerin özerk Cumhuriyetlerinden biri olan Kabardey-Balkar'a saldırılar düzenledi.

Mart ayında Moskova yakınlarındaki Crocus Belediye Binası'na düzenlenen saldırının ardından yetkililer, IŞİD'in iddia etmesine rağmen suçu Ukrayna'ya ve Batı'ya yöneltti. O zamanlar Başkan Vladimir Putin, "Rusya'nın İslamcı kökten dincilerin terör saldırılarının hedefi olamayacağı" konusunda ısrar etmişti çünkü Rusya "dinler arası uyumun, dinler arası ve etnik gruplar arası birliğin eşsiz bir örneğini sergiliyor". Ancak üç ay önce Rusya'nın iç güvenlik servisi FSB, IŞİD'in Moskova'daki bir sinagoga saldırma planını önlediğini bildirdi.

Kaynak:halktv.com.tr