ABD Husilerin 'Eisenhower'ı Vurduk' Açıklamasını Yalanladı

ABD Husilerin 'Eisenhower'ı Vurduk' Açıklamasını Yalanladı
ABD Merkez Komutanlığı, Kızıldeniz'de üç İran destekli Husi insansız deniz aracını imha ettiğini açıkladı. Husi güçleri ise Aden Körfezi'ne üç anti-gemi balistik füzeyle 'başarılı bir saldırı' gerçekleştirdiğini açıklamıştı, ABD bu iddiayı yalanladı.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), son 24 saat içinde Kızıldeniz'de üç İran destekli Husi insansız deniz aracını imha ettiklerini duyurdu.

Ayrıca, CENTCOM'un bildirdiğine göre, Husi güçleri Aden Körfezi'ne üç anti-gemi balistik füzeyle saldırdı ancak herhangi bir ABD, koalisyon veya ticari gemide yaralanma veya önemli hasar olmadı.

ABD askeri yetkilileri, Husi güçlerinin USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisine yönelik iddialarını kesin bir dille reddetti.

CENTCOM'un yazılı açıklamasına göre, ABD'nin Kızıldeniz'de Husilere ait tehdit oluşturan 3 insansız suüstü aracını etkisiz hale getirmesi, bölgedeki seyrüsefer özgürlüğünü ve uluslararası sulardaki güvenliği sağlama amaçlı bir adım olarak nitelendirildi.

Açıklamada ayrıca, Husilerin Yemen'den Aden Körfezi'ne 3 anti-gemi füze fırlattığı ancak herhangi bir önemli zarar oluşmadığı belirtildi.

"Husi güçlerinin USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisine başarılı bir saldırı gerçekleştirdiği iddiaları kesinlikle doğru değil" ifadelerine yer verilen açıklamada, Husilerin Gazze'deki Filistinlileri temsil ettiklerini iddia ettikleri ancak masum insanları tehlikeye attıkları vurgulandı.

Kaynak:Dış Haberler, AA