AB Zirvesi'nde Karar Verildi: Costa Konsey Başkanı Seçildi

AB Zirvesi'nde Karar Verildi: Costa Konsey Başkanı Seçildi
AB Liderler Zirvesi'nde Antonio Costa AB Konseyi Başkanı olarak seçilirken, Ursula von der Leyen'in AB Komisyonu Başkanlığına 5 yıl daha devam etmesi önerildi. Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ın da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği'ne atanması önerisi gündeme geldi.

Avrupa Birliği (AB) liderleri, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi'nde yeni AB Konseyi Başkanı olarak eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa'yı seçti.

Ayrıca, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in görevine 5 yıl süreyle devam etmesi önerildi ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği'ne Estonya Başbakanı Kaja Kallas'ın atanması önerildi.

Costa, X sosyal medya hesabında şunları yazdı:

"Avrupa Konseyi'nin başkanı olarak, 1 Aralık'tan itibaren 27 üye ülke arasındaki birliği teşvik etmeye tamamen bağlı olacağım."

Bu kararlar, 6-9 Haziran tarihleri arasında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından AB'nin önümüzdeki 5 yıl boyunca yönetimini belirleyen önemli adımlar olarak kabul edildi. Von der Leyen'in AB Komisyonu Başkanlığı için Avrupa Parlamentosu'nun gizli oylamasıyla onay alması gerekecek.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bu önerilerin yapıldığını duyurdu. Costa, Kallas ve von der Leyen'in 16 Temmuz'da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'ndan güvenoyu alması bekleniyor.

antonio-costa-yeni-ab-konseyi-baskani-secildi-r2ea.jpg

62 yaşındaki Antonio Costa, Portekiz'de 2011-14'teki borç krizinin ardından 2015'te iktidara geldi ve bloğun 2010-11'de Portekiz de dahil olmak üzere birçok AB ülkesine dayattığı kemer sıkma politikalarını eleştirirken, bütçe fazlalarına yol açan istikrarlı bir ekonomik büyüme dönemine başkanlık etti.

Ayrıca Costa, hükümetinin çok sayıda büyük yatırım projesini yürütmesinde yasa dışı olduğu iddialarına ilişkin bir soruşturma nedeniyle geçen Kasım ayında Portekiz başbakanlığından istifa etmişti.

Kaynak:Dış Haberler