19 Kişi Yaşamını Yitirmişti, 3 Günlük Yas İlan Edildi

Rusya'ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde gerçekleşen silahlı saldırı sonrası 24-25-26 Haziran tarihlerinde yas ilan edildi. Saldırıda 4'ü sivil olmak üzere 19 kişi hayatını kaybetti.

Dağıstan Cumhuriyeti'nin Derbent kentinde bir polis binası, iki kilise ve sinagoga yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırının ardından 24-25-26 Haziran’da yas ilan edildi.

Dağıstan Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, saldırıda 4'ü sivil 19 kişinin yaşamını yitirdiği kilise ve sinagogu ziyaret etti.

71747.jpg

Melikov saldırıyı düzenleyen teröristleri araştırdığını ve takipçisi olduğunu belirterek, “Bugün Dağıstan ve tüm ülke için bir trajedi günüdür. Dağıstanlı polisler, canları pahasına bu insanlık dışı saldırılara karşı koyan ilk kişiler oldular. Kurbanların ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Ölü ve yaralıların ailelerine maddi yardım sağlanacaktır” dedi.

Rus medyası, saldırıda 6 teröristin öldürüldüğünü, 15’ten fazla polis memuru, Ortodoks Kilisesi Rahibi Nikolay’ın ve sivillerin de yaşamını yitirdiğini belirtmişti.

silahli-saldirgankapak.jpg

Saldırganların kimlikleri henüz belirlenmedi ancak Rusya devlet medyası 6 saldırganın öldürüldüğünü bildirmişti.

Dağıstan’da saldırı sonrası 24-25-26 Haziran tarihinde yas ilan edildi. Bayraklar yarıya indirildi ve bütün etkinlikler iptal edildi.

Kaynak:DHA