CHP'li vekillerden Boğaziçi önergesi

CHP'li vekillerden Boğaziçi önergesi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP’li milletvekilleri, Boğaziçi Üniversitesi'nde polisin öğrencilere müdahalesinin araştırılmasını ve alt komisyon kurulmasını istedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP’li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Servet Ünsal, Ali Haydar Hakverdi, Sevda Erdan Kılıç, İrfan Kaplan, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik polis müdahalesinin araştırılmasını istedi. 

Vekiller başvurularında "Yaşanan tüm hak ihlallerinin tespiti ile ilgili tüm incelemelerin yapılarak, gerçeklerin ortaya çıkarılmalı" dedi

"Tümüyle hukuka aykırılık teşkil etmekte"

Alt komisyon kurulmasını isteyen CHP’li vekillerin başvurusu şöyle:

“Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasından sonraki süreçte yaşanan olaylarda, AKP’nin kurumların teamüllerinin değiştirdiği gündeme gelmiş ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bu duruma direnirken, öğrencilere müdahale edilmiş, gaz, plastik mermi sıkılmış ve birçok insan haksız biçimde gözaltına alınırken haklarında henüz herhangi bir somut iddia olmadan da terörist ilan edilmişlerdir. Bu durum tümüyle hukuka aykırılık teşkil etmekte olup, Boğaziçili öğrenciler demokratik haklarını kullanmakta ve demokratik geleneğe sahip çıkmaktadırlar.

Kamuoyuna doğru bilgi verilmeli 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından yaşanan gözaltılar, tutuklamalar, polis şiddeti göz önüne alındığında yaşanan tüm hak ihlallerinin tespiti ile ilgili tüm incelemelerin yapılarak, gerçeklerin ortaya çıkarılması ve kamuoyuna doğru bilgi verilmesi amacıyla ivedilikle bir Alt Komisyon kurulmasını arz ve talep ederiz.”