Bir haftadır haber alınamayan Bahtiyar Fırat'ın Zindaşti’nin akrabası olduğu ortaya çıktı

Bir haftadır haber alınamayan Bahtiyar Fırat'ın Zindaşti’nin akrabası olduğu ortaya çıktı

Kaçırıldığı iddia edilen ve ailesinin bir haftadır haber alamadığı Bahtiyar Fırat’ın, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti’nin akrabası olduğu ortaya çıktı.

Esra Fırat İran’ın başkenti Tahran’a gitmek için 14 Ekim’de Hakkâri’den İstanbul Havalimanı’na gelen eşi Bahtiyar Fırat’tan o günden beri haber alamıyor. Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre, soruşturma Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülüyor. Hakkâri Yüksekova’da ailesi ile yaşayan 3 çocuk babası Bahtiyar Fırat, 13 Ekim günü İstanbul’a geldi. Saat 01.15 uçağı ile Tahran’a gitmeyi planlayan Fırat’ı, eniştesi İstanbul Havalimanı’nı bıraktı. Bahtiyar Fırat, iddiaya göre bilet işlemi tamamlandıktan sonra kimliği belirlenemeyen kişilerce 2-3 saat sorgulandı. Sorgu sırasında Tahran uçağı da havalananan Fırat, iddiaya göre sorgulandığı kişiler tarafından bırakıldı ve herhangi bir sorun bulunmadığını ve gidebileceğini söyledi. Bu süreçte yaşadıkları ile ilgili eşi Esra Fırat’a bilgi veren Fırat, eşine taksi ile otele gideceğini söyledi. Esra Fırat ile 02.57'de son kez görüşen Bahtiyar Fırat, gönderdiği mesajda, bindiği taksiyi 4 aracın takip ettiğini söyledi. Fırat, bir diğer mesajında ise “Benden 2-3 saat haber alamazsanız savcılığa başvurun” dedi. Bu mesajdan sonra bir daha Bahtiyar Fırat’a ulaşılamadı. 

‘MİT tarafından eşim alındı’

Esra Fırat şunları söyledi:

“Eşim ticaretle uğraşan kendi halinde bir insandı. Eşimin İran’da akrabaları var, her zaman gelip giderdi. Konunun Zindaşti ile ne alakası var, onu anlamadım. Yani akrabalık var ama ona bağlı bir şey değil. Eşimden haber alamadığım için sesimi duyurmak istedim. Bu devlet tarafından, istihbarat tarafından yapılan bir şeydir sonuçta. Bunu başka biri yapamaz. Mevzumuz bu değil, başka yerlere çekilmesini istemiyorum. Eşim kendi halinde bir insandı. Bir de şöyle bir durum var: Tamam, MİT tarafından eşim alındı ama en azından bana bilgi verilsin. Bende bileyim bir suçu, bir soruşturması varsa”

Bahtiyar Fırat üzerinde askeri kamuflaj ve silahla görülüyor

Türkiye’de aranan ve geçtiğimiz günlerde İran’da annesinin cenazesinde ortaya çıkan Zindaşti’nin Twitter hesabından paylaştığı videolarda Bahtiyar Fırat üzerinde askeri kamuflaj ve silahla görülüyor.