Halk TV Canlı Yayın
"Seçimin en büyük kaybedeni AKP, kazananı CHP"
31 Mart öncesinde İstanbul ve Ankara için ilk doğru tahmini yapan Polimetre, seçim sonrasında ‘Siyasi partilerin performanslarına’ ilişkin son çalışmasını ‘Türkiye Gündemi’ ile paylaştı.

Çalışmaya göre, bu seçimin en büyük kazananı CHP. CHP, 31 belediye ve bu belediyelerde yaşayan toplam 22 milyona yakın seçmen kazandı.

CHP Genel Merkezine çeşitli tarihlerde verdikleri brifing ve 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Ankara ve İstanbul sonuçlarına ilişkin ilk doğru tahminleri yapan siyasal veri analisti M. Günal Ölçer ve ekibi son çalışmasında seçime katılan siyasi partilerin performanslarını değerlendirdi. 30 büyükşehir, 51 il, 519 büyükşehir ilçe ve 403 ilçe belediyesi olmak üzere toplam1,003 belediye için yapılan değerlendirmeye göre, 31 Mart’ın en büyük kaybedeni AKP.  İktidar partisi 73 belediye ve bu belediyelerde yaşayan toplam 20 milyondan fazla seçmeni kaybetti.  Çalışma, seçim sonuçlarını başarı olarak değerlendiren MHP’ye önemli uyarıda bulunuyor. Polimetre, MHP için “ Bu seçimin hem kazananı hem de kaybedenidir” diyor.  

anket1-001.PNG

“ Belediye sayısı 35 artmasına karşılık, yönettiği belediyelerdeki seçmen sayısı 2 milyondan fazla azalmıştır” değerlendirmesiyle dikkat çekti.  Çalışmada, bu seçimin kaybedeni değerlendirmesinde HDP’ye yer verildi. HDP’nin 25 belediye ve bu belediyelerde yaşayan 700 bin seçmeni kaybettiği belirtildi. Seçimin en büyük kazanı olarak gösterilen CHP’nin 31 belediye ve bu belediyelerde yaşayan 22 milyon yakına seçmen, İYİ Parti’nin de, 19 belediye ve bu belediyelerde yaşayan 740 bin seçmeni kazandığı belirtildi.

anket2-001.PNG

Polimetre, 2019 yerel seçimlerinde partilerin performansları değerlendirmesinde şu kriterleri izledi.
30 büyükşehir, 51 il, 519 büyükşehir ilçe ve 403 ilçe belediyesi olmak üzere toplam 1,003 belediye için yapılan değerlendirmelerde temel kriterler dikkate alındı.