Halk TV Canlı Yayın
Abdulkadir Selvi yazdı: İstanbul seçimleri iptal edilecek mi?
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, "YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili vereceği her karar siyaseti yeniden şekillendirecek" yazdı.

Türkiye 31 Mart seçimlerinde yerel yöneticilerini belirledi. Mansur Yavaş da dahil olmak üzere pek çok başkan mazbatalarını alıp göreve başladı. Ancak İstanbul'da 10 gün geçmesine rağmen CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası verilmedi. Oyların tamamının yeniden sayılmasını isteyen AKP talebi kabukl edilmeyince yeni bir hamle yapıp "İstanbul'da seçimler yenilensin" talebinde bulundu.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "İstanbul'da seçimler iptal edilecek mi?" başlıklı yazısında süreci değerlendirdi. Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Tabii bunlar seçimlerin hukuki yönüyle ilgili. YSK, sunulacak olan maddi delillere göre karar verecek. YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili vereceği her karar siyaseti yeniden şekillendirecek. Seçimler tekrarlanırsa, başka bir gündemin içinde bulacağız kendimizi. Yok reddederse, o zaman yeni bir siyasi süreç başlamış olacak. Peki YSK, İstanbul’da seçimlerin tekrarına karar verecek mi? İlk başlarda böyle bir izlenim edinmemiştim.

Ancak bunun bir de siyasi tarafı var. Halk, seçimlerden bu yana yaşanan süreci dikkatli bir şekilde izliyor. Yaşadığımız sürece geniş bir perspektiften bakmakta yarar var. Eğer seçim tekrarlanırsa, sandıkta Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’la birlikte bu karar da oylanacak. Seçim gecesinden itibaren üzerinde durduğum bir nokta var. Bu seçimler, 2023 seçimlerine yönelik önemli işaretler taşıyor. Sandıktan yüzde 52 ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenoyu çıkmıştı.

Seçimler tekrarlandığı takdirde, çıkacak sonuç aynı zamanda önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ipuçları verecek."