H. Swank 48 yaşında anne olduğu için'sorumsuz'denildi ama 83 yaşındaki Al Pacino gibi yaşlı babalar için aynı tepki verilmiyor!

H. Swank 48 yaşında anne olduğu için'sorumsuz'denildi ama 83 yaşındaki Al Pacino gibi yaşlı babalar için aynı tepki verilmiyor!
Bu hafta başlarında Al Pacino'nun 83 yaşında yeniden baba olacağı açıklandığında, ilk akla gelen kişi Hilary Swank oldu... Neden mi?

Yanıtı tahmin ettiğiniz gibi: Cinsiyetçilik

Çünkü bu yılın başlarında 48 yaşında ilk kez anne oldu. Bunu yaparken, görünüşe göre 40'lı yaşlarında anne olma kararının "sorumsuzca" olduğunu iddia eden internet trollerinden büyük bir grup tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu..

Swank'ın Nisan ayında Instagram'da yeni doğan ikizlerinin bir fotoğrafını paylaşmasının ardından bir takipçisi, "Sırf çocuklara yönelik bencilce bazı arzuları yerine getirmek için çocukları bu kadar yaşlıyken dünyaya getirmek ne kadar da sorumsuzca" diye yazdı. "Çocuklarınız 20'li yaşlarına geldiğinde, her iki ebeveyn de huzurevinde olacak ya da ölmüş olacak."
Ama 29 yaşındaki sevgilisi Noor Alfallah'tan dördüncü çocuğunu bekleyen Pacino'ya aynı tepki verilmedi veya yedinci çocuğunu Mayıs ayının başlarında kucağına alan 79 yaşındaki Robert De Niro'ya .
Bu adamların ikisi de Swank'tan otuz yaş büyük ve muhtemelen yeni doğan çocuklarının hayatlarında ondan çok daha kısa bir süre hayatta olacaklar , o halde Pacino ve De Niro övgü toplarken Swank neden cezalandırılıyor?

al-pacino-robert-yasli-baba.jpg

Belki de sorun , genel olarak yaşlı anneleri nasıl gördüğümüzle ilgili. Kadınların sadece doğurgan oldukları ve çocuk sahibi olabilecekleri belirli bir raf ömrümüz var, tabiri caizse. Ancak bir erkek, hayatının büyük bir bölümünde bir kadını hamile bırakabilir.
Bir kadının hamileliği için kullanılan tıbbi terimler de bu konuda yardımcı olmuyor çünkü 35 yaşından sonra hamile kalan kadınlar “ geriatrik hamilelik ” olarak anılıyor ancak daha yaşlı olarak çocuk sahibi olsalar bile, erkekler için eşdeğer bir terim yok.

Sorunun kökleri, erkekler ve kadınlar ve genel olarak üreme hakkında konuşma biçimimizde yatmaktadır. Sadece Nick Cannon'a bakın . 42 yaşındaki oyuncunun şu anda altı farklı kadından 12 çocuğu var ancak babalığa karşı seç ve karıştır tutumu genellikle bir şaka olarak görülüyor. Bir kadın aynı durumda olsaydı, bir o kadar çocuk ve bir o kadar baba olsaydı, fahişe olarak damgalanırdı.

Veya Jennifer Aniston'a bakın .Magazin dergileri sürekli olarak hamile olup olmadığı veya çocuk sahibi olup olmayacağı konusunda spekülasyon yapıyordu ( daha sonra aslında IVF yaptığını açıkladı ) .
Bunun arkasındaki sebep elbette cinsiyetçilik ve doğurgan kadınlar hakkındaki yaklaşımımız. Çocuk isteyen kadınların, 20'li yaşların sonu ve 30'lu yaşların başına gelir gelmez çocuk yapmaları bekleniyor. Kadınların doğal yaşlanmasına izin verilmediği gibi, görünüşe göre daha sonra anne olmasına da izin verilmiyor.

Pacino ve De Niro'nun -dürüst olalım- ileri yaşlarında baba olmalarına bir tepki verecek olsak, lise soyunma odası yumrukları ve göğüs darbeleri olurdu. Çok fazla alay ve sırt sıvazlama olurdu. Ancak Swank'a yönelik tepki, daha çok ergenlik çağında hamile kaldığı için dışlanan kıza gösterilen tepkidir. Çünkü Swank , toplum normlarının perspektifinden çıkmıştır.Görüş açısı maalesef 21.yy da bile bu dar pencerenin dışına çıkamıyor...Üzgünüz kadınlar... Bu gidişle bir 21 yüzyıl daha beklemeniz gerekecek galiba...

Etiketler :