Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Evlilik Raporu Ücretleri 2023

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Evlilik Raporu Ücretleri 2023
Evlilik hazırlığı yaparken sıra nikah başvurusuna geldiyse çiftlerden istenen belgelerden birisi de nikah sağlık raporudur. Bu sebeple evlenmeden önce sağlık raporunun mutlaka alınması gerekmektedir. Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır? Devlet hastanesinden evlilik raporu nasıl alınır? Özel sağlık kuruluşları Evlilik raporu 2023 fiyatları haberimizde...

Evlilik Sağlık Raporu Ne İçin İstenir?

Nikah işlemleri için gerekli olan sağlık raporunda genellikle kan tahlili ve akciğer filmi istenmektedir. Kan testleri ile beraber kan grubu belirlenir ve hepatit, frengi ve AIDFS gibi hastalıkların var olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca çiftlerin kan uyuşmazlığı olup olmadığı da kan testleri ile belirlenmektedir.

Akdeniz anemisi testi de nikah öncesi yaptırılması gereken testlerden birisidir. Sağlık raporu alınırken Akdeniz Anemisi testi sonuçları da değerlendirilmektedir. Eğer evlenecek olan kişilerin yaşları 60 yaş ve üstü ise evlilik için alınacak sağlık raporu heyet olarak düzenlenmesi gerekir.

Evlilik Öncesi SMA Testi Zorunlu Mu? Neden Yapılır?

Evlilik öncesinde mutlaka SMA testi de yaptırılması ilgili yasal mevzuat gereğince zorunlu hale getirilmiştir. Bu testin yaptırılmaması durumunda nikâhın kıyılması söz konusu değildir. Test sonucu yaklaşık 1 ayda çıkmaktadır. Testi yaptırdıktan sonra sonucu çıkmadan da nikahını kıydırabilirsiniz.

Test çiftlerden sadece erkeğe uygulanmaktadır. Aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Tarama neticesinde genetik yapılar da incelenerek evlilik sonrasında normal yoldan bebek sahibi olunamaması durumunda doğrudan tüp bebek uygulamasından faydalanılmasının yolu yasal kapsamda açılmıştır.

Özel Hastane SMA Testi Ücreti 2023

SMA testi ücreti özel sağlık kuruluşlarında kurumdan kuruma değişmekle birlikte 1500-2500 TL tutarlarındadır.


Devlet Hastanesinden (Aile Sağlığı Merkezi) Sağlık Raporu Alırken Lazım Olan Belgeler

Devlet hastanesinden rapor almak için aile sağlığı merkezlerine giderek raporunuzu ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

  • Sağlık raporu alınacak kişilerin kimlik belgeleri
  • Sağlık raporu alacak çiftlerin 2 adet fotoğrafları


Özel Hastane ve Sağlık Klinikleri Evlilik Raporu Ücretleri 2023

Özel hastane, klinik ve laboratuvarlar gibi sağlık kuruluşlarından rapor alırken gereken belgeler:

  • Sağlık raporu alınacak kişilerin kimlik belgeleri
  • Sağlık raporu alacak çiftlerin 2 adet fotoğrafları

Her özel sağlık kuruluşunda evlilik raporu ücreti değişmektedir. Bu ücret kişi başı 400-1200 TL arasında değişmektedir. Ücret çiftlerden her ikisi için de ayrı ayrı ödenmektedir.