Halk TV Canlı Yayın
İstanbul Maratonu'nda parkur rekoru geldi
Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı. Kadınlarda ise Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu kazandı.

Vodafone 41. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı.

Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 250 metre gerisinden başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratona, atletlere tempo veren "tavşan atlet" olarak başlayan Kibet, yarışı birincilikle tamamladı.

Parkuru 2.09.44'lük derecesiyle birinci bitiren Kibet, parkur rekorunun da yeni sahibi oldu. Bundan önceki rekor 2 saat 9 dakika 57 saniyelik derecesiyle geçen yılın kazananı Kenyalı Felix Kimutai'ye aitti.

Maratonda 2.09.57'lik derecesiyle Etiyopyalı atlet Yitayal Atnafu Zerihun ikinci, 2.10.09'luk zamanıyla Kenyalı sporcu Peter Kwemoi Ndorobo üçüncü oldu.

Türkiye adına en iyi dereceyi yarışı 6. sırada tamamlayan Polat Kemboi Arıkan, 2.12.57'lik zamanıyla elde etti.

ALİKEV Vakfı maratonda

Bu yıl 41'inci kez düzenlenen maratonda Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ve ağabeyi Gürkan Korkmaz da katıldı.

ALİKEV gönüllüleri ile birlikte koşan anne ve ağabey Korkmaz, Ali İsmail Korkmaz’ın düşlerini gerçekleştirmek ve vakfın burs sağladığı öğrenci sayısını artırmak için maratona katıldıklarını açıkladı.

dilekimamoglu-2.png

Koşuda Dilek İmamoğlu da ALİKEV tişörtü giyip Emel Korkmaz’a eşlik etti.

TGS de maratonda

Türkiye Gazeteciler Sendikası da (TGS) “Basın özgürlüğü ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması” talebiyle maratona katıldı.

İlgili Haberler