DSÖ'den maymun çiçeği için aşı kararı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son haftalarda Avrupa başta olmak üzere dünyada yayılan maymun çiçeği virüsüne karşı toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mayıs 2022 17:32
DSÖ'den maymun çiçeği için aşı kararı

Birleşmiş Milletlerin (BM) Cenevre Ofisinde düzenlenen 75. Dünya Sağlık Asamblesi sırasında DSÖ yetkilileri maymun çiçeği virüsüne dair brifing verdi. Brifing sırasında konuşma yapan yetkililer, sözkonusu virüse karşı toplu aşılamaya gerek olmadığını ifade etti.

Hangi hayvandan yayıldığı bilinmiyor

DSÖ Salgın Hastalıklara Hazırlık ve Önleme Yöneticisi Dr. Sylvie Briand, maymun çiçeğinin hayvandan insana bulaşan bir virüs olduğuna dikkati çekerek, "Maalesef şimdilik bu salgının hangi hayvanlardan yayıldığını bilmiyoruz" dedi.

Briand, maymun çiçeğine karşı aşının gerekliliği konusunda, "Bize şimdiye kadar gelen tavsiyeler, toplu aşılama ve sürü bağışıklığına gerek olmadığı yönünde" ifadesini kullandı.

Vaka sayısı artış gösterebilir

Şimdiye kadar dünyada yaklaşık 200 maymun çiçeği vakasının görüldüğünü aktaran Briand, bu rakamın ilerleyen günlerde artabileceğini aktardı.

'Covid-19'daki gibi önlem almaya gerek yok'

Briand, maymun çiçeği virüsüne karşı seyahat yasağı veya Covid-19 salgınına karşı uygulanan yasakları DSÖ'nün gerekli görmediğinin ve maymun çiçeğinin yayılımının Covid-19'dan farklı olduğunun altını çizdi.

20 ülkeye yayıldı

İlk olarak 6 Mayıs'ta İngiltere'de görülen maymun çiçeği virüsü şimdiye kadar 20 ülkeye yayıldı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı