İsmail Küçükkaya

İsmail Küçükkaya

Belediyelere Nasıl Adaylar?

İşte Kasım’ın da sonuna geldik. Yerel seçime sadece 4 ay kaldı. Türk siyasetinin geleceği 31 Mart’ta belli olacak. O kadar önemli ki.. Zira sonra 2028’e kadar seçim yok. Tam 4 yıl seçimsiz geçecek. Belediye seçimi genel başkan değişimi gerçekleştiren CHP için ayrıca kritik. İktidar açısından da ekonomik krizin seçime etkisi bakımından hayati. Son seçimde EKONOMİK GÜÇLÜKLER SANDIĞI TEĞET GEÇTİ.
Bakalım aynısı yerel seçimlerde de yaşanacak mı?
31 Mart’ın sonucunu adaylar çok etkileyecek. Peki nasıl adaylar göreceğiz? Nasıl belediye başkanları ile karşılaşacağız?
Her şeyden önce liyakat bekliyoruz. SADAKAT DEĞİL LİYAKAT. İyi isimler seçilsin. Halka yakın isimler, işinin ehli, uzman adaylar...
Yeni bir belediyecilik anlayışı istiyoruz. Hizmet odaklı, sosyal belediyecilik endeksli yerel yönetim.
Evet genç istiyoruz. ama iyi niteliklere sahip gençler. Genç diye kim olursa olsun, nasıl olursa olsun değil. Doğum tarihi yarıştırmıyoruz. Yaşı genç zihni 200 yaşında olanlar değil.
Gerçekten yeni... Zihniyet olarak...
Evet çok kadın görmek istiyoruz. Özellikle seçilecek yerlerde. Ama erkek zihniyeti taşıyan kadın değil, kadın duyarlılığına sahip kadınlar.
Bu sözüm özellikle CHP’ye yönelik: Partide yıllardır duran isimler var. Şimdi onları belediyelere ‘atama iradesi’ oluştuğu konuşuluyor. Bu da yanlış. Bunun adı yenilenme olmaz. Partideki yılların egemen zihniyetini belediyelere de taşımak olur.
Yani yenilikse gerçekten yenilik.
Değişimse gerçekten değişim.
Kişi başarılıysa da dokunmayın. Boş yere istikrarı da bozmayın. Yani Sezar’ın hakkını Sezara verin. Başarısız ise de ‘babanızın oğlu olsa’ yeniden aday yapmayın.

BELEDİYELER DE ÇÜRÜMESİN
Türkiye ne kadar kirli baksanıza.
Futbol sahalarından adliye koridorlarına her yerden kokuşmuşluk duyuluyor.
Politika koridorlarından güzellik merkezlerine parti genel merkezlerinden mahkeme kürsülerine dek her yerden kötü kokular yükseliyor.
Çürüme her yerde.
Poşet içinde dağıtıldığı iddia edilen paralardan bahsediliyor; spor çantasında milyon dolarlar pastanelerde elden teslim ediliyor.
Kaç senedir kaynağı belirsiz milyar dolarlar konuşuluyor. Sadece bu yıl 26 milyar dolar net hata noksan kaleminde yazılıyor. Yani kaynağı belirsiz 26 milyar dolar. Bu nedir??
Bu bile tek başına soru işareti değil midir?
Haksız ve emeksiz kazançlar toplumun gözüne sokuluyor. Halk çürümeden rahatsız. Halkın kurumlara duyduğu güven sarsılıyor.
Belediyelere seçilecek düzgün ve dürüst adaylar yeni bir dönemin başlangıcı olmalıdır. Tekrar edelim 31 Marttan sonra 4 yıl seçim yok. 2028 kampanyası esasen 1 Nisan’da başlayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
İsmail Küçükkaya Arşivi