RTÜK kararı mahkemeden döndü

Ankara 10. İdare Mahkemesi, Ayşenur Arslan'a en üst sınırdan verilen yayın yasağı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi konuğu gazeteci yazar Şirin Payzın ile 11.00'de Halk TV ekranlarındaydı.

halktv.com.tr Haber Merkezi

RTÜK'ün kararı HALK TV'ye tebliğ etmeden, kanalın savunmasını almadan uygulamaya başlaması ve programı durdurmasının hukuki olmadığına hükmeden mahkeme, yasak kararı için tebliğin ve savunmanın alınmasının zorunlu olduğuna hükmetti.

Böylece, Ayşenur Arslan'a verilen cezanın uygulanabilmesi ve yasal itiraz sürecinin işlemesi için kararın kanal yönetimine yazılı olarak iletilmesi ve kanalın savunmasının alınması beklenecek. RTÜK on gün içinde itiraz hakkını kullansa bile, Ayşenur Arslan bu süreçte programını yapabilecek.

Beş yayınlık yasağın ilki dün uygulanmış, program saatinde ceza olarak belgesel yayımlanmıştı.

Ayşenur Arslan ve Şirin Payzın Medya Mahallesi programında RTÜK'ün cezalarını değerlendirdi.

Ayşenur Arslan, mahkemenin 'yürütmeyi durdurma' kararını hakkında ne söyledi?

Yürütmeyi durdurma kararı verildi. Esastan değil usülden bir yürütmeyi durdurma kararı bu. Esasen Halk TV'nin bu cezaya itiraz etme, bunu yargıya başvurup yürütmeyi durdurmayı kararı talep etme sürecini atlaması aşması yok sayması meselesi. Savunma imkanı bile bulamadı Halk TV. 

RTÜK geçtğimiz günlerde Halk TV'de yayımlanan Şirin Payzın ile Sözüm Var programına konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sözleri nedeniyle 5 program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası kesmişti.

Şirin Payzın cezaya ilişkin şunları söyledi:

Canan Kaftancıoğlu'nun söyledikleri nedeniyle 5 program ceza aldık. Canan Kaftancıoğlu'nun darbe imasında bulunduğu gibi bir gerekçe konuldu.

Canan Kaftancıoğlu'nun darbe ima etmesi gibi bir şey aklımızın ucundan bile geçmedi. Canan Kaftancıoğlu, CHP'nin ana muhalefet partisinin il başkanı dolayısıyla onu programımızın gündeminde olduğu için de çağırdık. Fahrettin Altun'la devam eden tartışmada kendisi hedef haline gelmişti. Tamamen siz neden hedef haline geldiniz sorusunu sormak için davet ettik. 

Biz RTÜK üyeleri ya da Fahrettin Altun gibi niyet okumuyoruz. Sorumuzu sorduk o da bir sistem değişikliğine gidilmek zorunda, parlamenter sisteme geri dönmek zorundayız iktidarın değişmesi lazım bir genel seçim yapılması gerek dedi. 

CHP ana muhalefet partisi, bu iktidar gitmeli demesi en doğal hakkı. Canan Kaftancıoğlu bir muhalefet siyasetçisi olarak konuşuyor.

10 tane erkek bir araya gelmişler bir kadın siyasetçiyi yerel seçimlerde yenememişler, siyaseten gerisinde kalmışlar onun başarısının arkasında kalmışlar, 10 erkeğin yenemediği bir siyasetçi il başkanı olarak siyaset yapıyor. Küçük çocuklar gibi biz bu maçı kazanamadık topu delelim diyorlar. Benim işim siyasetçileri yöneticileri davet etmek.  Bu en doğal hakkımız. Siyasi meselesi varsa  AKP'lilerin Canan Kaftancıoğlu'yla, bu ülkede hala demokrasi var diyorsak sandıkta hesaplaşın siyasetin içinde hesaplaşın hukukta hesaplaşın mahkemelerde hesaplaşın ama bizi karıştırmayın. Bunun sonucunda kadın gazetecileri hedef alıyorlar ben böyle bakıyorum meseleye.

Etiketler :